PKP Pieczenieg

PKP Pecheneg (Pieczenieg to starożytne plemię bitewne zamieszkujące w Rosji) to rosyjski karabim maszynowy, pochodna PKM.

Karabin maszynowy zrodził się z doświadczeń wojny w Afganistanie i niedawnych konfliktów lokalnych, zwłaszcza z ciągłych walk z powstańcami i terrorystami w Czeczenii . Zasadniczo Pecheneg to to samo co 7.62x54R karabin maszynowy PKM lecz z zastosowanymi integralnym bipodem oraz lufą bez możliwości wymiany. Broń ma zastąpić używane jako broni wsparcia piechoty karabinki RPK kalibru 5,45 ponieważ naboje 7.62x54R oferują skuteczniejszy zasięg oraz daje większą efektywność ostrzału zarówno w górach jak i podczas walk w mieście.

Zmodernizowany PKP akcesoriami firmy Zenit

PKP Pecheneg z powodzeniem użytkowany jest jako lekki karabin maszynowy w oddziałach zwiadowczych, a jego mobilność sprawdzona była w Specnazie. Kluczowym elementem broni jest jego lufa, w tym przypadku zastosowano cięższą lufę oraz zastosowano żebrowanie. Osłona lufy chroni żołnierza przed oparzeniem, dodatkowo na nim znajduje się chwyt transportowy. Producent twierdzi, że Pecheneg może wystrzelić 600 pocisków w jednej serii, bez żadnego niebezpieczeństwa dla lufy. Tak jak w swoim poprzedniku PKP może korzystać z wszelkich statywów do ukm PKM.

Państwo Rosja
Producent CNIIToczMasz
Rodzaj uniwersalny karabin maszynowy
Dane techniczne
Kaliber 7,62 mm
Nabój 7,62 × 54 mm R
Taśma nabojowa 100 lub 200 nab.
Wymiary
Długość 1145 mm
Długość lufy 658 mm
Masa
broni 8,2 kg (z dwójnogiem)
12,7 kg (z trójnogiem)
Inne
Szybkostrzelność teoretyczna 650 strz./min
Zasięg maks. 1500 m

 

 

Detale

Fot. Vitaly Kuzmin

image_pdfimage_printDrukuj
Udostępnij:
Pin Share
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments