Platforma desantowa P-7

Platforma desantowa P-7

Samochód terenowy GAZ 69 na platformie desantowej P-7

Platformy desantowe były przeznaczone do załadunku i desantowania na pole walki z samolotów transportowych Antonow An-12B sprzętu ciężkiego i środków zaopatrzenia znajdujących się na wyposażeniu batalionów i dywizjonów 6. Pomorskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej

Przedstawiona platforma desantowa P-7 posiadała zestaw spadochronowy MKS-512B, składający się z spadochronu wyciągającego o powierzchni czaszy 4,5 m2, spadochronu stabilizującego o powierzchni czaszy 30 m2 oraz czterech spadochronów głównych o łącznej powierzchni 800 m2. Masa platformy po załadunku sprzętu wynosił od 4000 do 4900 kg. Zainstalowany nadajnik radiowy pozwalał na jej odnalezienie tuż po lądowaniu.

Platformy desantowe P-7 zostały po raz pierwszy użyte przez pododdziały 6. Pomorskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej, podczas ćwiczeń Układu Warszawskiego o kryptonimie „Burza Październikowa” w okolicach niemieckiego miasta Erfrut w Niemieckiej Republice Demokratycznej w 1965 roku. Ostatni zrzut tego typu platformy desantowej miał na terytorium Polski w 1986 roku.

Zdjęcia – Dawid Kalka

Kraków, Muzeum Lotnictwa Polskiego

Po wycofaniu z Polskich Sił Powietrznych samolotów transportowych An-12, a same platformy desantowej P-7 nie mogły być wykorzystywane do zrzutów z mniejszych samolotów, dlatego też zostały wycofywane z sił zbrojnych.

https://www.gaz69.org/gaz/ServicePL.html

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

image_pdfimage_printDrukuj
Udostępnij:
Pin Share
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments