Mina przeciwczołgowa Tellermine 43 Pilz

Mina przeciwczołgowa Tellermine 43 Pilz

Uzbrajanie miny przez niemieckiego żołnierza

Pilz – grzyb

Niemiecka mina przeciwpancerna produkowana od 1943 roku.. Mina Tellerminer 43 była ostatnim typem niemieckiej miny talerzowej produkowanej podczas II Wojny Światowej. W latach 1943-1945 powstało łącznie około 3 600 000 egzemplarzy min tego typu. Miny te znajdowały się na wyposażenie formacji sił lądowych Heer, w mniejszej ilości na wyposażeniu Waffen-SS i sił lądowych Luftwaffe (m.in. jednostek spadochronowych, które w owym czasie już najczęściej walczyły jako lekka piechota). Po zakończeniu wojny, mocno wzorując się na modelu tych min – jej „kopie” były produkowane m.in. w Danii – oznaczenie M/47, Francji – Model 1948 oraz Jugosławii – TMM-1.

Autor – zdjęcia: Dawid Kalka

Zabrze, Park Militariów – Muzeum Militarne im. Tadeusza Widuchowskiego

Opis konstrukcji

Obudowa miny okrągła, z centralnie umieszczoną dużą płaską płytą dociskową. Z boku korpusu zamocowany prostokątny chwyt transportowy. Płyta dociskowa znajduje się nad centralnie umieszczonym zapalnikiem – stosowane dwa typy; starszy T.Mi.Z.42 i nowszy, tzw. nierozbrajany T.Mi.Z.43. Zapalnik jest instalowany w minie po odkręceniu płyty dociskowej, umieszczany w „studni” – centralnie w korpusie miny, następnie uzbrajany poprzez dokręcenie płyty dociskowej. Mina jest wykonana z tłoczonej blachy stalowej.

Zapalnik T.Mi.Z.43 jest godny uwagi ze względu na to, że standardowo wyposażony jest w zintegrowane urządzenie zapobiegające rozbrojeniu miny: „… po włożeniu zapalnika i przykręceniu płyty dociskowej na miejscu, z słyszalnym „trzaskiem” ścina słaby trzpień uzbrajający w zapalniku”. Ta czynność uzbraja urządzenie zapobiegające obsłudze. Następnie każda próba rozbrojenia miny przez odkręcenie płyty dociskowej (w celu usunięcia zapalnika) automatycznie wywoła detonację. Ponieważ niemożliwe jest określenie, jaki typ zapalnika został zainstalowany, nie należy usuwać płyty dociskowej z Tellermine.

Mina, którą umieszczano twarzą do dołu lub twarzą do góry, była wyzwalana przez nacisk na płytę dociskową na pokrywie. Za zabezpieczenie wznowienia odpowiadały dodatkowe bezpieczniki ciągnące w burcie i dnie kopalni oraz bezpieczniki odciążające. Do uruchomienia miny potrzebne było nacisk rzędu 210 kilogramów.

Autor – zdjęcia: Dawid Kalka

Wrocław, REKON 2023 – Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych im. gen. Jakuba Jasińskiego

Podstawowe dane taktyczno-techniczne

Radziecki saper usuwa minę przeciwczołgową Tellermine 43 Pilz

  • Typ zapalnika – naciskowy

  • Średnica korpusu – 318 mm

  • Wysokość korpusu – 102 mm

  • Waga miny uzbrojonej – 8100 g

  • Materiał korpusu – tłoczona stal

  • Zastosowany materiał wybuchowy – TNT lub Amatol (pod koniec wojny występowały też mieszanki obu materiałów wybuchowych, najczęściej w skali 50 % na 50%) o masie 5500 g

Autor – zdjęcia: Dawid Kalka

Dąbrówka, Muzeum Wojskowe “Gryf”

Bibliografia

  1. Zabrze, Park Techniki militarnej – Muzeum Techniki Wojskowej im. Jerzego Tadeusza Widuchowskiego

  2. Wrocław, Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych im. gen. Jakuba Jasińskiego

  3. https://de.wikipedia.org/wiki/Tellermine_43

  4. https://www.armedconflicts.com/protitankova-mina-t14091

image_pdfimage_printDrukuj
Udostępnij:
Pin Share
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments