Mina przeciwpancerna TM-41
Wrocław, Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych im. gen. Jakuba Jasińskiego
TM-41 (ros. ТМ-41) to radziecka przeciwgąsienicowa mina przeciwpancerna pochodząca z początkowego okresu II Wojny Światowej.
Opis konstrukcji
Mina przeciwpancerna TM-41 była w pełni okrągłą, korpus wykonany z blachy stalowej. Obudowa miny składała się z krótkiego cylindra, którego cała górna powierzchnia była używana jako płyta dociskowa. Mina ma uchwyt do przenoszenia z boku. Zwykle była pomalowana na kolor oliwkowo-szary i była ogólnie podobna do większej, późniejszej miny przeciwpancernej TM-44.
Korpus miny można zabezpieczyć przed wodą za pomocą podkładek i umieścić pod wodą, gdzie mogłaby pozostać eksploatowana przez okres dwóch miesięcy.
Nacisk na płytę dociskową skutkował wysunięciem kulek blokujących ze swojej pozycji, uwalniając iglicę, która uruchamiała detonator, następnie wzmacniacz i w końcu główny ładunek wybuchowy miny. Mina była używana z urządzeniami przeciwmanipulacyjnymi.
Podstawowe dane techniczne
-
Średnica korpusu – 254 mm
-
Wysokość korpusu – 140 mm
-
Waga uzbrojonej miny – 5,4 kg
-
Zawartość materiału wybuchowego: 4 kg ładunku TNT lub znacznie rzadziej Amatolu
-
Nacisk aktywacji miny – 160 kg
Autor – zdjęcia: Dawid Kalka
Wrocław, Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych im. gen. Jakuba Jasińskiego, REKON 2024
Bibliografia
-
Jerzy Garstka, Miny przeciwpancerne Wojska Polskiego z lat 1945-1997. Część I. Miny klasyczne, Czasopismo Nowa Technika Wojskowa” Nr. 11/1998, Magnum-X, Warszawa