Hydra 70

Niekierowany pocisk rakietowy Hydra 70

Dąbrówka, Muzeum Militarne Gryf

Niekierowany pocisk rakietowy Hydra 70 to amerykańska rakieta niekierowana o średnicy 70 mm stabilizowana statecznikiem, używana głównie w roli uzbrojenia klasy powietrze-ziemia. Może być wyposażona w różne głowice bojowe, a w nowszych wersjach w systemy naprowadzania do ataków punktowych. Hydra jest szeroko stosowana przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych i sojusznicze, konkurując z kanadyjską CRV7 , z którą jest fizycznie wymienna.

Historia konstrukcji

Pociski rakietowe Hydra 70 na śmigłowcu AH-1 Cobra

Niekierowany pocisk rakietowy Hydra 70 jest pochodną pocisku rakietowego Mk. 4/Mk. 40 Folding-Fin Aerial Rocket o średnicy 70 mm, opracowanej przez Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych do użytku jako swobodnie latający pocisk rakietowy walki powietrze-ziemia pod koniec lat 40.-tych XX wieku. Mk. 40 był używany podczas wojny koreańskiej i wietnamskiej do zapewniania bliskiego wsparcia powietrznego siłom lądowym z około 20 różnych platform ogniowych, zarówno samolotów ze skrzydłami stałymi, jak i uzbrojonych śmigłowców.

Główną zmianą wprowadzoną w produkcji Hydry był silnik rakietowy typu Mk. 66, który wykorzystuje nowy materiał pędny, który oferuje znacznie większy ciąg, 5940 N, Mod. 2/3 6290 N (wariant Mod. 4). Stateczniki Mk. 40 przechylają się do przodu od tyłu, gdy rakieta opuszcza wyrzutnię, ale w Hydrze są one wygięte, aby dopasować się do zewnętrznej średnicy kadłuba pocisku rakietowego i przechylają się na bok, aby się otworzyć, co jest określane jako WAFAR (Wrap-Around Fin Aerial Rocket) zamiast FFAR (folding-fin aerial rocket). Aby poprawić stabilność w czasie, gdy stateczniki są jeszcze otwarte, cztery dysze silnika mają niewielki kąt przechyłu, aby nadać obrót, gdy rakieta jest nadal w rurze wyrzutni.

Wyrzutnia niekierowanych pocisków rakietowych M261

Autor – zdjęcia: Dawid Kalka

Czechy, Ostrava – Dny NATO 2023

Obecnie wyrzutnie rakiet Hydra są standardowo montowane na pylonach uzbrojenia w śmigłowcach rozpoznawczych OH-58D Kiowa Warrior i rodziny śmigłowców bojowych AH-64 Apache Longbow, a także uniwersalnych UH-1 Huey i AH-1 Cobra piechoty morskiej.

Rodzina pocisków rakietowych Hydra 70 (kaliber 70 mm), pełni różnorodne funkcje. Jednostkowe i ładunkowe głowice bojowe rezerwy wojennej są używane do misji uderzeniowych na cele naziemne, przeciwpiechotnych i niszczenia nieopancerzonych celów stacjonarnych i ruchomych. Rodzina lotniczych pocisków rakietowych Hydra 70 obejmuje również głowice do stawiania osłony dymnej, oświetlania i wersje szkoleniowej. Pociski rakietowe Hydra 70 są znane głównie ze względu na typ głowicy bojowej lub oznaczenie silnika rakietowego Mk. 66, w największej liczbie znajdują się w użytku bojowych sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych.

Stany Zjednoczone

W strukturach US Army, niekierowane pociski rakietowe Hydra 70 są wystrzeliwane z wariantów śmigłowców AH-64A Apache i AH-64D Apache Longbow przy użyciu 19-rurowych wyrzutni pocisków rakietowych typu M261 oraz z OH-58D Kiowa Warrior przy użyciu siedmiorurowych wyrzutni typu M260. W Korpusie Piechoty Morskiej USA wyrzutnie M260 lub M261 są używane w AH-1W Super Cobra i AH-1Z Viper, w zależności od misji. M260 i M261 są używane z typem silnika rakietowego Mk. 66, które zastąpiły serię Mk. 40. Mk. 66 ma zmniejszoną masę systemu i zapewnia zdalny interfejs ustawiania zapalnika. Hydra 70 były również wystrzeliwane z śmigłowców wielozadaniowcyh serii UH-60 i AH-6 w służbie US Army.

Operatorzy uzbrojenia

AH -1G Cobra i UH-1B „Huey” używały różnych wyrzutni, w tym siedmioprowadnicowej typu M158 i 19-rurowej M200 zaprojektowanych do silnika rakietowego Mk. 40; jednak modele te zostały zastąpione ulepszonymi wariantami w US Marine Corps, ponieważ nie były kompatybilne z silnikiem rakietowym Mk. 66. System rakietowy Hydra 70 jest również używany przez US Navy i US Air Force.

Głowice bojowe

Głowice bojowe Hydra 70 dzielą się na trzy kategorie:

Pocisk rakietowy Hydra 70

Autor – zdjęcia: Dawid Kalka

Dąbrówka, Muzeum Militarne Gryf

  • Głowice bojowe jednoczęściowe z zapalnikami detonującymi w wyniku uderzenia lub zdalnie sterowanymi zapalnikami wielopunktowymi

  • Głowice bojowe z zapalnikami o zasięgu odrzutu powietrznego, z nastawialnymi zapalnikami wykorzystującymi koncepcję „ściany w przestrzeni” lub stałymi zapalnikami dystansowymi

  • Głowice szkoleniowe

Najczęściej stosowaną głowicą bojową dla niekierowanego pocisku rakietowego Hydra 70 jest typ M151 „10-Pounder”, która ma promień wybuchu 10 metrów i promień rażenia odłamkami wynoszący około 50 metrów. Głowice bojowe typu M247 HEDP mają podobną penetrację jak standardowa głowica bojowa M72 LAW (około 300 mm walcowanego jednorodnego pancerza stalowego RHA).

Podstawowe dane taktyczno-techniczne

  • Kraj pochodzenia – Stany Zjednoczone

  • Typ uzbrojenia – niekierowany pocisk rakietowy

  • Nazwa uzbrojenia – Hydra 70

  • Długość pocisku rakietowego (bez głowicy bojowej) – 1060 mm

  • Średnica kadłuba pocisku – 70 mm

  • Masa pocisku rakietowego (bez głowicy bojowej) – 6200 g

  • Prędkość lotu pocisku rakietowego – 739 m/s (2660 km/h)

  • Zasięg maksymalny pocisku – celowania do 8000 metrów, maksymalny lotu 10 500 metrów

  • Masa głowicy bojowej – około 4500 g

  • Naprowadzanie pocisku – brak

  • Napęd silnika rakietowego – na paliwo stałe

Bibliografia

  1. The Military Balance 2023 (1. wyd.). Routledge

  2. https://en.wikipedia.org/wiki/Hydra_70

image_pdfimage_printDrukuj
Udostępnij:
Pin Share
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments