Wyrzutnia Pocisków Oświetlających WPO 500
Opis konstrukcji
Wyrzutnia została osadzona na jednoosiowym, dwukołowym podwoziu, podżartego z przeciwlotniczego zestawu podwójnej 23 mm armaty przeciwlotniczej ZU-23-2, pozwalające na stosunkowo szybkie przełożenie zestawu z położenia marszowego na bojowe i na odwrót. Podwozie jest wyposażone w trzy stabilizujące podnośniki śrubowe, służące do wypoziomowania całej platformy nośnej i tym samym wyrzutni. Wyrzutnia składająca się z 24 prowadnic rurowych, składa się z trzech pakietów, każdy pakiet składa się z 8 wyrzutni rurowych. Pierwszy dolny pakiet jest pakietem podstawowym – bazowym, nieruchomym. Dalsze dwa górne pakiety posiadają natomiast możliwość obrotu na lewo pakiet drugi o 3 stopnie, natomiast ostatni trzeci pakiet na prawo o 3 stopnie w stosunku do pakietu bazowego.
Sama wyrzutnia posiada możliwość wystrzeliwania pocisków oświetlających w trybie automatycznych, kiedy po naciśnięciu przycisku „START”, automatycznie następowało wystrzelenie pełnej salwy liczącej 24 pociski rakietowe z pewnym odstępem między każdym wystrzałem. Pełna salwa była wystrzeliwana w tym trybie w czasie 7-8 sekund. Drugi tryb ręczny powodował opalenie każdego z pocisków rakietowych po naciśnięciu przycisku „START”, przy dowolnym odstępie czasowym, wybieranym przez dowódcę takiego zestawu.
Wyrzutnia pocisków oświetlających WPO 500 służy do wystrzeliwania następujących pocisków rakietowych:
-
FLG-5000 L4; których celem jest oświetlenie pola walki
-
FLG-5000 Agit.4; których celem jest wystrzeliwanie, a następnie wyrzucanie nad celem ulotek propagandowych (agitacyjnych)
-
Można stosować inne rodzaje pocisków rakietowych, w tym samym kalibrze
Podstawowe dane taktyczno-techniczne
-
Masa zestawu: 1000 kg
-
Kaliber pocisków rakietowych: 116 mm
-
Prędkość: marszowa do 60 km/h
-
Kąt ostrzału:
-
– w pionie: od 0 stopni do 45 stopni
-
– w poziomie: pełne 360 stopni
-
Donośność wystrzeliwanych pocisków rakietowych: od 1000 metrów do 5000 metrów
-
Czas odpalenia pełnego pakietu w trybie automatycznym: 7-8 sekund.
Informacje – Muzeum Broni i Militariów, Witoszów Dolny
29 stycznia 2022
Ostatnia aktualizacja 3 lata