WM-18

140 mm Morska wyrzutnia rakietowa WM-18

Zdjęcia – Dawid Kalka

Muzeum Marynarki Wojennej, Gdynia

W latach 60.-tych w Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia została opracowana morska artyleryjska wyrzutnia rakietowa WM-18. Była ona przeznaczona dla okrętów desantowych projektu 770 i ich odmian.

Wyrzutnia posiadała 18 prowadnic rurowych kalibru 140 mm i służyła do odpalania niekierowanych pocisków rakietowych M-14OF. Posiadała ona lekką i prostą konstrukcję, ale musiała być ładowana ręcznie. Brak stabilizacji ograniczał ograniczał możliwość jej użycia przy wzburzonym morzu. Kołysanie okrętu ogromnie zwiększało rozrzut i zmniejszało i tak niewielką celność.

Zdjęcia – Dawid Kalka

Muzeum Marynarki Wojennej, Gdynia

Co jest ciekawostką, w wersji lądowej względy bezpieczeństwa zadecydowały o elektrycznym sterowaniu odpalarką i wystrzeliwaniu pocisków z maksymalnej odległości czyli 45 metrów od wyrzutni. Na okrętach taki dystans był niemożliwy do osiągnięcia, stąd strzelanie z tych wyrzutni wiązało się z większym niebezpieczeństwem nie tylko dla obsługi ale i dla całego okrętu. Włączenie napięcia powodowało odpalenie pironabojów PP-9, które inicjowały pracę silników rakietowych. Pociski odpalane były pojedynczo lub salwami o regulowanej ich liczbie. Stosowano pociski odłamkowo-burzące M-14-OF o długości 1085 mm, masie 39,6 kilograma i ponad 4 kilogramowej głowicy bojowej. Pocisk zawierał głowicę z materiałem kruszącym i silnik na stały materiał pędny. M-14-OF po opuszczeniu prowadnic stabilizowany był w locie obrotowo dzięki dziesięciu dyszom (osiem ustawionych pod kątem) umieszczonym dookoła w dnie komory spalania. Jego maksymalna prędkość to 400 m/s. Jednostka ogniowa na wyrzutnię przypadała na 90 sztuk pocisków rakietowych.

Konstrukcja wyrzutni WM-18

  • Kaliber: 140 mm.

  • Wyrzutnia zawiera 18 prowadnic rurowych

Bibliografia

  1. http://www.samolotypolskie.pl/samoloty/3165/126/WM-18

  2. https://www.zabytki-techniki.org.pl/index.php/muzeum-marynarki-wojennej-w-gdyni-wirtualny/165-artyleria-rakietowa/1061-morska-wyrzutnia-rakietowa-wm-18

  3. Gdynia, Muzeum Marynarki Wojennej

19 lipca 2022

Ostatnia aktualizacja 1 rok

image_pdfimage_printDrukuj
Udostępnij:
Pin Share
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
zalcio

tak wyglądała wyrzutnia WM-18 na pokładzie okrętu desantowego

15-3403031-06.jpg
zalcio

a tak wyglądało strzelanie z WM-18 z ODS

strzelanie z WM-18.jpg
Bartek

dziękujemy za komentarz! możemy te zdjęcie opublikować w artykule?

zalcio

nie jestem autorem zdjęcia, przechwycone w sieci