WIST-94/94M/94L
9 mm Pistolet samopowtarzalny WIST-94/94M/94L
WIST-94L
Historia konstrukcji
Polski 9 mm pistolet samopowtarzalny WIST-94 został opracowany przez zespół konstruktorów z Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia (WITU), kierowanego przez W. Starka. Pierwsze prace nad nową bronią, prowadzone pod kryptonimem „PIRYT”, rozpoczęto w 1992 roku na zamówienie Ministerstwa Obrony Narodowej, które poszukiwało nowoczesnej broni krótkiej, zasilanej standardowym w NATO nabojem pistoletowym 9 x 19 mm Parabellum, charakteryzującego się małą masą , dużą pojemnością magazynka, minimum mieszczącego 13 naboi, wyposażonego wyłącznie w bezpiecznik automatyczny. Przyjęte założenia nie narzucały konstrukcji mechanizmu uderzeniowego-spustowego, dlatego też zespół z WITU przyjął rozwiązanie zastosowane w pistolecie GLOCK. Powstały dwa modele pistoletu oznaczonego P-93P. Kadłub pistoletów był wykonany z tworzywa sztucznego, różniły się jednak konstrukcją mechanizmu ryglowego. Model oznaczony jako A-01 posiadał lufę ryglowaną przez jej obrót, tak jak w pistolecie Colt 2000, zaś model B-01, klasycznie przez przekoszenie lufy. W marcu 1993 roku przeprowadzono badania własne, w wyniku których odrzucono model oznaczony jako A-01. W połowie 1993 roku zaprzestano finansowania programu, pozostawiając w WITU z nieukończonymi prototypami broni (w tym samym czasie Zakłady Metalowe „Łucznik” rozwijały konkurencyjny pistolet samopowtarzalny, późniejszy MAG-95. Partnerem przy rozwoju pistoletu oznaczonego jako WIST-94, zostało łódzkie przedsiębiorstwo „PREXER”, produkującego do tej pory celowniki tachometryczne. W połowie 1995 roku odbyły się badania kwalifikacyjne broni, a cztery lata później pistolet został wprowadzony do uzbrojenia Wojska Polskiego.
Produkcja pistoletów WIST-94 trwała do końca 2007 roku. W tym okresie wyprodukowano nieco ponad 20 000 sztuk tej broni, w tym około 10% w wersji WIST-94L, posiadający szkielet z integralnym celownikiem laserowym. Obecnie eksploatowane w Wojsku Polskim pistolety samopowtarzalne WIST-94 są sukcesywnie modernizowane do wersji WIST-94M, w której obudowę broni wyposażono w szynę Picatinny.
Konstrukcja broni
Pistolet działa na zasadzie krótkiego odrzutu lufy – mechanizm ryglowy funkcjonuje na zasadzie przekoszenia w pionie. Połączenie lufy z zamkiem w położeniu zaryglowanym zapewniają dwa występy ryglowe wchodzące w wyżłobienia w zamku. Samonastawny bezpiecznik wewnętrzny zawiera sterowane spustem blokady iglicy oraz zaczepy szyny spustowej. Dodatkowym zabezpieczeniem jest mechanizm spustowy z samonapinaniem iglicy typu Double Action Only, ze wstępnie napinaną – podczas odrzutu zamka – sprężyną igliczną. Pistolet wyposażono ponadto w mechanizm uderzeniowy typu iglicznego, chwyt z materiału kompozytowego Itamid, poliamidu zbrojonego włóknem szklanym, zatrzask zamkowy stalowy. Zastosowano wskaźnik obecności naboju w komorze nabojowej, będący oddzielnym elementem broni. Po wystrzeleniu ostatniego naboju z magazynka zamek zatrzymuje się w tylnym położeniu na zaczepie zamka. Lufa ma przekrój poligonalny (sześciokąt foremny). WIST posiada stałe przyrządy celownicze z naniesionymi dwiema plamkami i obwódką na szczerbince oraz plamką na muszce, które pozwalają na prowadzenie celnego ognia do 50 m. Magazynek 16-nabojowy, dwurzędowy.
WIST-94L
Producent broni
-
Przedsiębiorstwo „PREXER” Sp. Z.o.o. w Łodzi
Tytuł i sygnatura instrukcji
-
Instrukcja zakładowa; 9 mm pistolety wojskowe WIST-94 i WIST-94L. Budowa i użytkowanie
Wersje broni
- WIST-94L – wyposażony w zamontowany na stale laserowy wskaźnik celu o zasięgu do 50 metrów
- WIST-94M – wyposażony w szynę Picatinny
Ogólna charakterystyka broni
- Przeznaczenie: do walki na odległościach do 50 metrów i do bezpośredniej samoobrony
- Typ broni: indywidualna automatyczna broń strzelecka (samopowtarzalna)
- Zasada działania broni: krótki odrzut lufy
- Ryglowanie broni: przekoszenie lufy w płaszczyźnie pionowej
- Mechanizm spustowy: wyłącznie z częściowym samonapinaniem (semi DAO) do prowadzenia ognia pojedynczego
- Mechanizm zabezpieczający: bezpiecznik automatyczny oraz przerywacz (wyłącznik)
- Zasilanie: magazynek pudełkowy, wymienny
Podstawowe dane taktyczno-techniczne broni
- Kaliber broni: 9 mm
- Zastosowany nabój: 9 x 19 mm Parabellum
- Długość broni: 190 mm
- Wysokość broni: 135 mm
- Szerokość broni: 33 mm
- Długość lufy: 114 mm
- Liczba bruzd prawoskrętnych: 6
- Skok bruzd: 252 mm
- Masa broni bez magazynka: 660 g
- Masa magazynka niezaładowanego: 80 g
- Masa broni załadowanej: 940 g
- Długość linii celowniczej: 171 mm
- Pojemność magazynka: 16 sztuk naboi
- Odległość celowania: 25 metrów
- Prędkość początkowa wystrzelonego pocisku: 360 m/s
- Energia początkowa wystrzelonego pocisku: 518 J
- Szybkostrzelność praktyczna: 16 strz./8-12 sek.
Zastosowana amunicja
- Typ naboju: 9 x 19 mm wz. 93 (typu Parabellum)
- Rodzaje stosowanych naboi:z pociskiem zwykłym P oraz z pociskiem ślepym
- Masa naboju: 12,3 g
- Masa pocisku: 8 g
Standardowe wyposażenie broni
- Magazynek zapasowy, futerał, ładownica na zapasowy magazynek, wycior
Bibliografia
- Andrzej Ciepliński, Ryszard Woźniak: Encyklopedia współczesnej broni palnej (od połowy XIX wieku). Warszawa 1994: Wydawnictwo „WIS”
- Najnowsze uzbrojenie Wojska Polskiego Siły lądowe, Ministerstwo Obrony Narodowej, wydawnictwo Bellona 2018
- Ministerstwo Obrony Narodowej
- Tomasz Szczerbicki, Broń Strzelecka Wojska Polskiego 1943-2016, Vesper 2016