VIS 100

9 mm Pistolet samopowtarzalny VIS 100

Historia konstrukcji

Pistolet samopowtarzalny VIS 100 miał w swoim założeniu zastąpić pistolety samopowtarzalne P-64 oraz P-83, jako podstawowa broń krótka, używana przez żołnierzy Wojska Polskiego. Pierwsze modele nowej broni zostały opracowane w 2009 roku. Sama broń publicznie po raz pierwszy została zaprezentowana 1 lipca 2014 roku podczas otwierania nowej siedziby Fabryki Broni „Łucznik” w Radomiu. Do tego momentu złożonych zostało 12 modeli tej broni, które przechodziły intensywne testy i badania techniczne. 5 lutego 2016 roku nowy pistolet otrzymał certyfikat zgodności z wojskowymi Założeniami Taktyczno-Technicznymi na pistolet samopowtarzalny z 5 czerwca 2014 roku.

Głównym konstruktorem nowej broni był inżynier Piotr Dygas. W skład zespołu, którym kierował wchodził m.in. inżynier Marian Gryszkiewicz, który był konstruktorem pistoletu samopowtarzalnego rodziny MAG. Mimo zewnętrznego podobieństwa do pistoletu MAG i bardzo podobnych założeń konstrukcyjnych, przedstawiony pistolet jest nową konstrukcją, która w żaden sposób nie została oparta o dokumentację techniczną pistoletu MAG, do której Zakłady „Łucznik” nie posiada praw. Bronie różnią się wymiarami, a ich części są niewymienne. Pierwotnie nowa broń miała nosić nazwę PR-15 „Ragun” (skrót PR – Radomski Pistolet, 15 symbolizuje rok wprowadzenia konstrukcji – 2015). 4 grudnia 2018 roku została podpisana umowa na dostawę 20 000 egzemplarzy nowych pistoletów dla Wojska Polskiego, których większość miała się znaleźć w Wojskach Obrony Terytorialnej – jak widoczny na zdjęciach egzemplarz. Wtedy też doszło do zmiany nazwy pistoletu na VIS 100. Nowa nazwa miała być hołdem dla przedwojennego pistoletu samopowtarzalnego VIS wz.35, a liczba 100 miała nawiązywać do setnej rocznicy odzyskania w 1918 roku niepodległości przez Państwo Polskie. Pierwsze dostawy pistoletów VIS 100 rozpoczęły się w pierwszym kwartale 2019 roku, a ostatnie mają się znaleźć w tym – 2022 roku.

Opis konstrukcji

Autor – zdjęcia: Dawid Kalka
Święto Wojska Polskiego, Piknik Militarny 15.08.2021 – Koziegłowy

Pistolet samopowtarzalny VIS 100 działa na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, zamek jest odryglowywany przez przekoszenie lufy w dół. Połączenie lufy z zamkiem w położeniu zaryglowanym zapewnia prostopadłościenna komora nabojowa, współpracująca z oknem wyrzutnika w zamku. Elementem sterującym jest przekoszeniem są dwa skośne występy w dolnej części lufy, pod komorą nabojową – rozwiązanie klasyczne, takie jakie zastosowano w legendarnym pistolecie samopowtarzalnym Browning HP. Szkielet broni wykonany ze stopu aluminium, dodatkowo wzmocniony stalową wkładką w obrębie węzła ryglowego. Mechanizm spustowo-uderzeniowy z zewnętrznym kurkiem z samonapinaniem (system SA/DA). Pistolet posiada wewnętrzny bezpiecznik sterowany spustem. Po wystrzeleniu ostatniego naboju z wymiennego magazynka, zamek broni zatrzymuje się w tylnym położeniu na zaczepie zamka. Pistolet VIS 100 posiada stałe przyrządy celownicze, składające się z muszki i szczerbinki. Magazynek wymienny, pudełkowy, o pojemności 15-naboi, dwurzędowy, z jednorzędowym wyprowadzeniem. Jako opcje proponuje się zastosowanie magazynków o pojemności 10-nabojowych z przewężeniem na bocznych powierzchniach pudełka magazynka oraz 20 nabojowych, które wystają z chwytu pistoletowego. Pistolety te od samego początku,m w przedniej części szkieletu broni, pod lufą posiadają umieszczoną szynę Picatinny.

Podstawowe dane taktyczno-techniczne

Kaliber: 9 x 19 mm
Zasada działania: Krótki odrzut lufy, ryglowanej przez przekoszenie lufy
System spustu: Single Action / Double Action
Siła spustu: SA/DA 25N/50N
Droga spustu: ok. 14 mm
Pojemność magazynka: 15 nabojów
WYMIARY:
Wysokość: 136 mm bez magazynka
142 mm z magazynkiem
Długość: 197 mm
Szerokość: 32 mm
Długość lufy: 110 mm
Skok gwintu lufy: 250 mm
Długość linii celowania: 156 mm
MASA:
Masa pistoletu bez magazynka: 695 g
Masa magazynka pustego: 90 g
Prędkość wylotowa pocisku V0 :  ~360 m/s
Energia wylotowa pocisku E:  ~518 J
Zasięg zagrożenia: ok 2000 m
Taktyczny zasięg rażenia: ok 150 m
Skupienie na odległości 25 m: ≤ 14 cm
Odległość średniego punktu trafień od pkt. kontrolnego: ≤ 5 cm
Przyrządy celownicze: otwarte, szczerbinkowe, wyregulowane na 25 m, kontrastowe / trytowe
Zasada działania: krótki odrzut lufy, ryglowanej przez przekoszenie w oknie wyrzutowym zamka
Zabezpieczenie: – Automatyczna, wewnętrzna blokada iglicy, sterowana spustem.
– Zwalniacz kurka
– Przerywacz
Mechanizm spustowo – uderzeniowy: SA/DA (z kurkiem zewnętrznym)

Bibliografia

  1. Tomasz Szczerbicki, Broń Strzelecka Wojska Polskiego 1943-2016, Vesper 2016
  2. Aleksandr B. Żuk, Rewolwery i Pistolety (wydanie ze zmianami), Bellona 2021
  3. Wrocław, Muzeum Militariów – Arsenał
  4. https://fabrykabroni.pl/produkty/pistolety-samopowtarzalne/pr-15/
  5. https://www.wojsko-polskie.pl/vis-100/

16 lutego 2022

Ostatnia aktualizacja 1 rok

image_pdfimage_printDrukuj
Udostępnij:
Pin Share
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
JaJaJa

Lufa jest odryglowywana przez przekoszenie, a nie odwrotnie!