United Defense Submachine Gun, cal. 9mm, Model 1942

Pistolet maszynowy United Defense Submachine Gun, cal. 9mm, Model 1942

Historia konstrukcji

Pistolet maszynowy UD M42 był używany przez siły zbrojne USA. Zaprojektował go Carl G. Swebilius pracujący w amerykańskich zakładach High Standard Manufacturing Corp. w Houston, stan Texas. Prace projektowe ruszyły w 1938 roku. Testy egzemplarzy prototypowych przeprowadzono pod koniec 1940 roku i aż do listopada 1941 roku wciąż udoskonalono konstrukcję. Pierwotnie broń zaprojektowano na zamówienie sił zbrojnych Holenderskich Indii Wschodnich.

W 1940 roku powołano korporację United Defense Supply Corporation zajmującą się koordynacją dostaw uzbrojenia dla toczących w Europie wojnę sojuszników. Na zlecenie amerykańskiego biura operacji specjalnych Office of Strategic Services (OSS) broń dostosowano do amunicji 9×19 Parabellum i przeznaczono jako broń zrzutową dla ruchu oporu w Europie i na Dalekim Wschodzie. W zakładach High Standard Manufacturing Corp. w Houston, stan Texas, oraz Marlin Firearms Co. w North Haven, stan Connecticut, wyprodukowano około 15 tysięcy egzemplarzy.

Dane techniczne

Kaliber: 8,92 mm

Amunicja: 9×19 mm Parabellum

Masa własna: bez magazynka 4,13 kg

Długość całkowita: 807 mm

Długość lufy: 279 mm

Zasilanie: magazynek na 20 naboi

Szybkostrzelność: teoretyczna 700 strz./min

Opis konstrukcji

Autor – zdjęcia: Dawid Kalka
Eksponat ze zbiorów: Fort Gerharda – Muzeum Obrony Wybrzeża, Świnoujście, Polska

Automatyka broni wykorzystuje energię odrzutu zamka swobodnego, strzela z otwartego zamka. Lufa gwintowana, zaopatrzona w 6 prawoskrętnych bruzd o skoku 406 mm, jest wkręcona w komorę zamkową i zakołkowana. Dwupozycyjny przełącznik rodzaju ognia umieszczony nad spustem z prawej strony komory zamkowej (ogień pojedynczy i ciągły), natomiast po lewej stronie znajduje się bezpiecznik. Zasilanie broni w amunicję za pomocą dwurzędowego magazynka pudełkowego wkładanego do gniazda od dołu. Ciekawym rozwiązaniem jest stosowanie dwóch połączonych magazynków umożliwiających szybką zmianę bez sięgania do ładownic. Niestety w praktyce położenie się strzelca na ziemi powodowało zbieranie się w szczękach magazynka ziemi i roślinności.

Zastosowano celownik szczerbinkowy z możliwością regulacji w poziomie, który współpracuje z trapezową muszką umieszczoną na pierścieniu w części wylotowej lufy. Do lufy przymocowano drewniany chwyt pistoletowy, a do tylnej części komory zamkowej za pomocą śrub przymocowano drewnianą kolbę.

Zastosowana amunicja

Zwykła (9×19 mm Parabellum)

Masa pocisku: 8 g

Prędkość wylotowa: 400 m/s

Donośność: praktyczna 200 jardów = 183 m

Pocisk pełnopłaszczowy z ołowianym rdzeniem.

Autor – zdjęcia muzealne: Dawid Kalka/Internet

Bibliografia

  1. https://www.historicalfirearms.info/post/78048160002/united-defense-m42-developed-by-high-standard
  2. http://www.dws-xip.pl/encyklopedia/category/kraje/us/inf-us/infs-us/
  3. Karabiny karabinki i pistolety maszynowe Encyklopedia długiej broni wojskowej XX wieku – Żuk Aleksandr B.
  4. Witold Głębowicz, Roman Matuszewski, Tomasz Nowakowski: Indywidualna broń strzelecka II wojny światowej, Warszawa 2010
image_pdfimage_printDrukuj
Udostępnij:
Pin Share
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments