Tellermine 43 Pilz

Mina przeciwczołgowa Tellermine 43 Pilz

Eksponat: Zabrze, Park Techniki militarnej – Muzeum Techniki Wojskowej im. Jerzego Tadeusza Widuchowskiego

Pilz – grzyb

Niemiecka mina przeciwpancerna produkowana od 1943 roku.. Mina Tellerminer 43 była ostatnim typem niemieckiej miny talerzowej produkowanej podczas II Wojny Światowej. W latach 1943-1945 powstało łącznie około 3 600 000 egzemplarzy min tego typu. Miny te znajdowały się na wyposażenie formacji sił lądowych Heer, w mniejszej ilości na wyposażeniu Waffen-SS i sił lądowych Luftwaffe (m.in. jednostek spadochronowych, które w owym czasie już najczęściej walczyły jako lekka piechota). Po zakończeniu wojny, mocno wzorując się na modelu tych min – jej „kopie” były produkowane m.in. w Danii – oznaczenie M/47, Francji – Model 1948 oraz Jugosławii – TMM-1.

Opis konstrukcji

Obudowa miny okrągła, z centralnie umieszczoną dużą płaską płytą dociskową. Z boku korpusu zamocowany prostokątny chwyt transportowy. Płyta dociskowa znajduje się nad centralnie umieszczonym zapalnikiem – stosowane dwa typy; starszy T.Mi.Z.42 i nowszy, tzw. nierozbrajany T.Mi.Z.43. Zapalnik jest instalowany w minie po odkręceniu płyty dociskowej, umieszczany w „studni” – centralnie w korpusie miny, następnie uzbrajany poprzez dokręcenie płyty dociskowej. Mina jest wykonana z tłoczonej blachy stalowej.

Zapalnik T.Mi.Z.43 jest godny uwagi ze względu na to, że standardowo wyposażony jest w zintegrowane urządzenie zapobiegające rozbrojeniu miny: „… po włożeniu zapalnika i przykręceniu płyty dociskowej na miejscu, z słyszalnym „trzaskiem” ścina słaby trzpień uzbrajający w zapalniku”. Ta czynność uzbraja urządzenie zapobiegające obsłudze. Następnie każda próba rozbrojenia miny przez odkręcenie płyty dociskowej (w celu usunięcia zapalnika) automatycznie wywoła detonację. Ponieważ niemożliwe jest określenie, jaki typ zapalnika został zainstalowany, nie należy usuwać płyty dociskowej z Tellermine.

Podstawowe dane taktyczno-techniczne

  • Typ zapalnika – naciskowy

  • Średnica korpusu – 318 mm

  • Wysokość korpusu – 102 mm

  • Waga miny uzbrojonej – 8100 g

  • Materiał korpusu – tłoczona stal

  • Zastosowany materiał wybuchowy – TNT lub Amatol (pod koniec wojny występowały też mieszanki obu materiałów wybuchowych, najczęściej w skali 50 % na 50%) o masie 5500 g

Muzeum Techniki Wojskowej “GRYF” ( Dawna JW1068)

Bibliografia

  1. Zabrze, Park Techniki militarnej – Muzeum Techniki Wojskowej im. Jerzego Tadeusza Widuchowskiego
  2. Wrocław, Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych im. gen. Jakuba Jasińskiego

17 sierpnia 2022

Ostatnia aktualizacja 9 miesięcy

image_pdfimage_printDrukuj
Udostępnij:
Pin Share
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments