SPAS 15

SPAS 15 (Special Purpose Automatic Shotgun 15) to włoska strzelba samopowtarzalna skonstruowana w firmie Franchi S.p.A.

Opis konstrukcji

Broń działa na zasadzie odprowadzania gazów prochowych przez boczny otwór w lufie, zastosowano układ gazowy z rurą gazową umieszczoną nad lufą oraz tłokiem gazowym o krótkim skoku. Ryglowanie odbywa się poprzez obrót zamka, strzelanie następuje z zamka zamkniętego. Strzelba może działać zarówno w trybie samopowtarzalnym oraz w trybie powtarzalnym z przeładowaniem poprzez ruch łożem (pump action). Rozwiązania takie łączy szybkostrzelność strzelby samopowtarzalnej oraz niezawodne działanie broni podczas strzelania nabojami proszkowymi oraz nabojami z pociskiem gumowym (naboje takie mogą nie przeładować broni). Zmiana trybu strzelania odbywa się poprzez przełącznik umieszczony na górnej powierzchni łoża. SPAS 15 posiada kurkowy mechanizm uderzeniowy z kurkiem zakrytym oraz mechanizm spustowy umożliwiający strzelanie jedynie ogniem pojedynczym. Na przedniej ściance chwytu pistoletowego znajduje się bezpiecznik chwytowy, natomiast po lewej stronie komory spustowej znajduje się skrzydełko bezpiecznika nastawnego.

Broń zasilana jest nabojem 12/70. Zasilanie odbywa się z jednorzędowych magazynków pudełkowych o pojemności 6 naboi. Gniazdo magazynka znajduje się na dolnej powierzchni komory zamkowej przed chwytem pistoletowym, za gniazdem umieszczono dźwignię zatrzasku magazynka.

Rączkę zamkową umieszczono na górnej powierzchni komory zamkowej pod chwytem transportowym. Lufa w wersjach cywilnych ma długość 610mm, natomiast odmiany wojskowe charakteryzują się lufą o długości 460mm. Komora zamkowa wykonana jest ze stopu aluminium, natomiast łoże, chwyt pistoletowy oraz komora spustowa wykonane są z tworzywa sztucznego. Zależnie od wersji kolba może być stała drewniana, metalowa rurowa składana na lewą stronę komory zamkowej lub składana na lewą stronę komory zamkowej wykonana z tworzywa sztucznego. Rozkładanie broni następuje poprzez odłączenie kolby, łoża oraz komory spustowej. Przyrządy celownicze składają się z muszki oraz celownika ze szczerbinką umieszczonego na chwycie transportowym. Na chwycie transportowym można również umieścić celownik optyczny lub elektrooptyczny. Zalety strzelby SPAS 15 to duża szybkostrzelność praktyczna oraz możliwość strzelania w trybie powtarzalnym.

Państwo Włochy
Producent Luigi Franchi S.p.A.
Rodzaj strzelba samopowtarzalna
Dane techniczne
Kaliber 18,5 mm
Nabój 12/76
Magazynek pudełkowy, wymienny o pojemności 6 nab.
Wymiary
Długość 980 lub 1000 mm
Długość lufy 450 mm
Masa
broni 3,9 lub 4,1 kg
Inne
Zasięg skuteczny 40 m

Detale

image_pdfimage_printDrukuj
Udostępnij:
Pin Share
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments