Rosomak WD

Kołowy transporter opancerzony Rosomak WD

Wóz Dowodzenia

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego – Kielce

Opis konstrukcji

KTO Rosomak w wersji wozu dowodzenia są przeznaczone do wsparcia sił własnych na poziomie operacyjno-taktycznym. Zakupiono je wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym.

Rosomak WD zapewnia oficerom funkcyjnym możliwość kierowania podległymi jednostkami zarówno podczas postoju, jak i w ruchu. Pojazd wyposażony jest w sprzęt łączności i oprogramowanie umożliwiające szybkie podejmowanie decyzji oraz wymianę informacji, w tym informacji niejawnych. Zastosowany sprzęt specjalistyczny i opracowane oprogramowanie zapewniają możliwość przetwarzania informacji do klauzuli NATO SECRET włącznie. Pojazdy będą wspomagać proces decyzyjny w systemie dowodzenia i są zabezpieczone przed ulotem elektromagnetycznym i podsłuchem.

KTO Rosomak w wersji wozu dowodzenia (WD) powstał w wyniku realizacji umowy o wartości 80 mln zł, zawartej 9 marca 2018 przez Inspektora Uzbrojenia ze spółką Rosomak z Siemianowicach Śląskich. Prototypy zostały opracowane w sześć miesięcy. Kluczowym podwykonawcą systemów teleinformatycznych zamontowanych i zintegrowanych w pojeździe jest spółka WB Electronics z Ożarowa Mazowieckiego. Według dostępnych i nieutajnionych informacji, pojazd wyposażono w zmodyfikowany strop, siedem anten i nową klimatyzację. Modernizacja nie miała wpływu na trakcję podwozia KTO Rosomak. Załogę pojazdu stanowi 7 żołnierzy, a we wnętrzu znajduje się 5 stanowisk pracy (System detekcji skażeń dla Rosomaka, 2018-07-09). Pojazdy zostały też wyposażone w system mobilnego kamuflażu wielozakresowego przedsiębiorstwa Lubawa, który jest produkowany przez zależną spółkę Miranda. Zapewnia on wielozakresową ochronę, imitując teksturę naturalnego środowiska. Specjalny wzór kamuflażu w trybie VIS komponuje z naturalnym otoczeniem i zapewnia skuteczną ochronę przed optycznymi systemami rozpoznawczymi oraz uzbrojonym i nieuzbrojonym okiem. Tryb NIR posiada z kolei właściwości reemisjne, naśladujące otoczenie naturalne dając ochronę przed urządzeniami noktowizyjnymi. TIR zapewnia redukcję promieniowania termalnego do 85%, a RADAR dwukierunkowe tłumienie odbicia wiązki do poziomu 20 db.

Wyjazd do Katowic na Święto Wojska Polskiego w Katowicach – 09.08.2019

Opole – Baza 10. Brygady Logistycznej

2 października w siedzibie Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód (MNDNE) w Elblągu miała miejsce uroczystość z udziałem Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, podczas której przekazano pierwsze siedem dowódczych pojazdów Rosomak WD dla Pułku Wsparcia Dowodzenia.

Autor – Dawid Kalka

Bibliografia

  1. Ministerstwo Obrony Narodowej
  2. Najnowsze uzbrojenie Wojska Polskiego Siły lądowe, wydawnictwo Bellona

17 stycznia 2021

Ostatnia aktualizacja 1 rok

image_pdfimage_printDrukuj
Udostępnij:
Pin Share
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments