122/227 mm Samobieżna wyrzutnia rakietowa RM 70 Modular

Historia konstrukcji

System modernizacji MORAK służy do modernizacji oryginalnych wyrzutni rakietowych RM-70 (a prawdopodobnie także RM-70/85 w przyszłości) do wyrzutni rakietowej RM 70 Modular.. Pakiet modernizacyjny obejmuje system nawigacji i pozycjonowania (NPS), nowy pokładowy system sterowania, system kierowania ogniem (SRP), automatyczny system diagnostyczny, radiostację do automatycznej lub automatycznej transmisji danych między wyrzutnią rakiet a wyższy poziom dowodzenia i innych urządzeń peryferyjnych. System pracuje w środowisku operacyjnym WINDOWS NT, a także umożliwia integrację systemu nawigacji satelitarnej GPS. Modernizacja umożliwia również zmniejszenie liczebności załogi z 4 do 3. Sterowanie wyrzutnią rakiet, w tym celowanie i strzelanie, realizowane jest z kabiny. Celowanie i strzelanie można również wykonać z sąsiedniego schronu za pomocą opłacalnego bloku zdalnego sterowania. W wyrzutni rakiet RM 70 Modular. Dodatkowo zmodyfikowano system mocowania wyrzutni w celu zastąpienia systemu kontenerowego, w którym można zamontować kontener z pociskami 227 mm lub kontener z oryginalnymi pociskami 122 mm. Jedyną różnicą jest liczba pocisków w nowym kontenerze. W oryginalnych wyrzutniach rakietowych RM-70, RM-70/85 i RM-70/85 M znajduje się 40 rakiet kalibru 122 mm, w zasobniku dla RM-70 Modular znajduje się 28 rakiet kalibru 122 mm (w zasobniku dla rakiet kalibru 227 mm jest 6 rakiet). Podczas ładowania konieczna jest wymiana całego pojemnika, co zapewnia sama konstrukcja wyrzutni.

W trakcie prac rozwojowych wyprodukowano jedną próbkę funkcjonalną wyrzutni rakietowej RM-70 Modular . Dalsza kontynuacja prac budowlanych stworzyła ostateczną wersję RM-70/85 Modular wprowadzony na uzbrojenie Sił Zbrojnych Słowacji.

Opis konstrukcji

Wyrzutnia rakiet RM-70 Modular powstała w wyniku modernizacji systemu RM-70 . W miejsce wyrzutni 122 mm zainstalowano kontener LPC, również używany w amerykańskim systemie MLRS. Ponadto system RM-70 Modular wyposażony jest w nadbudówkę umożliwiającą nawigację w terenie, obliczenia i ustawienia z elementem strzelającym oraz automatyczną transmisję danych. System został wprowadzony do użytku w 2003 roku.

Autor – zdjęcia: Dawid Kalka
Vojenské Historické Múzeum, Piešťany, Słowacja

Podstawowe dane taktyczno-techniczne

Liczba członków załogi: 3

Wagi (bez zamontowanego lemiesza):

a) z pojemnikiem na pociski kalibru 122 mm:

b) z pojemnikiem typu MLR:

c) bez pojemnika i załogi:

Wymiary konstrukcji:

Zasięg maksymalny:

Charakterystyka jezdna:

Kontenery:

Kontener rakietowy 122 mm

Maksymalne wymiary (kontener z gumowymi nóżkami):

Waga kontenera na rakiety 122 mm:

Rakiety 122 mm JROF i JROF-M :

Pojemnik na rakiety MLRS z pociskami z głowicami M77

Maksymalne wymiary:

Waga pojemnika na rakiety MLRS:

Rakieta z głowicą M77:

Bibliografia

  1. https://www.valka.cz/SVK-DEU-RM-70-Modular-122mm-227mm-raketomet-t78770
  2. https://www.valka.cz/SVK-DEU-RM-70-85-Modular-122mm-227mm-raketomet-t12992