8 mm Rewolwer Révolver de 8 mm MAS Modèle 1892

Historia konstrukcji

Rewolwer Mle 1892 był jednym z pierwszych rewolwerów projektowanych do zasilania nabojami elaborowanymi prochem bezdymnym. Był też jednym z pierwszych rewolwerów z jednoczęściowym szkieletem i bębnem wychylanym do ładowania na bok (jest jedynym rewolwerem którego bęben wychyla się na prawą stronę).

Rewolwer Mle 1892 szybko zastąpił starsze rewolwery Mle 1885 i Mle 1887. Do wprowadzenia w latach 30.-tych XX wieku pistoletu Mle 1935 był podstawową bronią krótką armii francuskiej (w czasie I wojny światowej armia francuska zakupiła duże ilości hiszpańskich pistoletów samopowtarzalnych różnych firm, ale z powodu niskiej jakości zostały one w większości wycofane z uzbrojenia po wojnie).

Pomimo zakończenia produkcji w 1924 roku rewolwer był nadal powszechnie używany podczas II wojny światowej. Po wojnie sporadycznie był używany jeszcze w czasie wojny o niepodległość Algierii. Lebele były także używane przez uczestników akcji pod Arsenałem w Warszawie.

Autor – zdjęcia: Dawid Kalka

Wrocław, Arsenał – Muzeum Militariów

Bazując na prototypach przetestowanych w latach 1885 i 1887, Mle 1892 został wyprodukowany w Saint-Étienne w latach 1893-1924 w ponad 350 000 egzemplarzy, ale także w Belgii i Hiszpanii. Występuje w wersji cywilnej, bez oznaczenia „Manufacture d’armes de Saint-Étienne”.

Do 1962 roku był rozprowadzany wśród armii, marynarki wojennej , żandarmerii narodowej i policji krajowej. Uzbrojony był także Bank of France, FFI, harkis i ONF. W ten sposób doświadczył pożaru podczas podboju drugiej francuskiej przestrzeni kolonialnej, Wielkiej Wojny, II Wojny Światowej, wojny indochińskiej i wojny algierskiej (ograniczone użycie podczas tych dwóch ostatnich konfliktów).

Broni tej użył islamistyczny terrorysta i sprawca ataku 11 grudnia 2018 roku w Strasburgu w pobliżu jarmarku bożonarodzeniowego .

Opis konstrukcji

Był to jeden z pierwszych rewolwerów z jednoczęściowym szkieletem, strzelający nabojami elaborowanymi prochem bezdymnym oraz zaopatrzony w bębenek ładowany poprzez odchylenie na prawy bok broni. Zastosowano mechanizm spustowy z samonapinaniem (DA – Double Action) z kurkowym mechanizmem uderzeniowym. Stale przyrządy celownicze.

Amunicja

Zwykła Cartouche pour révolver Mle 1892 balle ordinaire:

  • Masa naboju: 10,3 g

  • Masa pocisku: 7,9 g

  • Masa ładunku miotającego: 0,73 g

  • Prędkość wylotowa: 218 m/s

  • Zasięg: praktyczny 25 m

  • Pocisk pełnopłaszczowy z ołowianym rdzeniem.

Szkolna Cartouche pour révolver Mle 1892 de tir Blanc:

Nabój szkolny z papierową przybitką zamiast pocisku.

W służbie niemieckiej przejęte egzemplarze otrzymały oznaczenie 8 mm Revolver 637 (f).

Dane taktyczno-techniczne

Autor – zdjęcia: Dawid Kalka

Drzonów, Lubuskie Muzeum Wojskowe

  • Kaliber: 8 mm

  • Amunicja: 8 x2 7R mm Lebel

  • Masa: własna 840 g (broń niezaładowana), załadowany 915 g

  • Długość całkowita: 239 mm

  • Długość lufy: 117 mm

  • Zasilanie: bębenek na 6 naboi

  • Szybkostrzelność: praktyczna 12 strz./min.

Bibliografia

  1. A.E. Hartink, Encyklopedia pistoletów i rewolwerów, Wydawnictwo DEBIT, Warszawa 2002

  2. Mjr. Frederick Myatt M.C., Ilustrowana Encyklopedia Pistolety i Rewolwery, Wydawnictwo ESPADON, Poznań 2014

  3. http://www.dws-xip.pl/encyklopedia/rewnag-fr/

  4. Zdjęcia – Muzeum Militariów – Miejski Arsenał we Wrocławiu/Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie