PM-63 RAK

Pistolet maszynowy wz. 1963, PM-63 RAK (co często błędnie tłumaczone jest jako „ręczny automat komandosów”) – polski pistolet maszynowy kalibru 9 mm, na nabój 9 × 18 mm Makarowa. Opracowany w latach 60. XX wieku przez prof. Piotra Wilniewczyca. Broń przeznaczona dla niektórych pododdziałów wojska, w tym załóg wozów bojowych, używana także przez jednostki Milicji.

Opis konstrukcji

Pistolet maszynowy wzór 1963 jest indywidualną bronią samoczynno-samopowtarzalną. Zasada działania oparta jest o odrzut zamka swobodnego z opóźnionym ruchem powrotnym. Broń strzela z zamka otwartego, zamek typu zewnętrznego nasuwa się na lufę i obejmuje ją w przednim położeniu. W przedniej części zamka znajduje się tzw. łyżka, wystająca przed lufę, służąca do podpierania lufy z przodu przy cofniętym zamku (swobodnie osadzonej w jej tylnej części w szkielecie na wielozaczepie). Łyżka pełni także rolę osłabiacza podrzutu, ustateczniającego broń (według jednak niektórych opinii, takie deklarowane działanie łyżki stanowi jedynie przypuszczenie i ma nieudokumentowany wpływ na zachowanie broni). Umożliwia ona również napięcie zamka jedną ręką, poprzez naciśnięcie broni łyżką o twardą przeszkodę; taka konstrukcja zamka jest unikatową cechą PM-63. Przed pierwszym strzałem należało odciągnąć (lub napiąć o przeszkodę) zamek, który pozostawał w stanie napiętym w tylnej pozycji. W zamku umieszczony jest sprężynowy opóźniacz bezwładnościowy, zmniejszający szybkostrzelność broni. Mechanizm uderzeniowy igliczny z iglicą stałą, osadzoną w zamku. Mechanizm spustowy bez przełącznika rodzaju ognia ze spustem dwuchodowym – krótkie ściągnięcie spustu powoduje strzał pojedynczy, długie – serie. Bezpiecznik od strzałów przypadkowych – nastawny, unieruchamia zamek w położeniu tylnym i przednim oraz w pośrednim podczas rozkładania i składania broni.

Zasilanie z magazynków 15- i 25-nabojowych dołączanych do gniazda w chwycie. Magazynek 15 nabojowy nie wystaje z chwytu.

Przyrządy celownicze składają się z muszki i celownika przerzutowego który posiada nastawy 75 i 150 m, wraz ze szczerbiną.

Pistolet maszynowy wyposażony jest w mało wygodną metalową kolbę składaną, w postaci dwóch płaskich prętów obejmujących broń po bokach i wysuwanych do tyłu, ze stopką rozkładaną przez obrót o 270°.

Z przodu znajduje się rozkładany chwyt przedni. Broń wykonana była w całości w technologii frezowania z elementów stalowych.

Eksponat muzealny – Drzonów, Lubuskie Muzeum Wojskowe

Państwo Polska
Rodzaj pistolet maszynowy
Historia
Prototypy 1960–1964
Produkcja 1964–1974, Polska
lata 80. XX wieku, Chińska Republika Ludowa
Wyprodukowano ok. 70 000 egz.
Dane techniczne
Kaliber 9 mm
Nabój 9 × 18 mm Makarowa
Wymiary
Długość 333 mm (z kolbą złożoną)
583 mm (z kolbą rozłożoną)
Długość lufy 150 mm
Długość linii celowniczej 153 mm
Masa
broni 1,60 kg (bez magazynka)
1,85 kg (z magazynkiem krótkim)
2,00 kg (z magazynkiem długim)
wyposażenia dodatkowego 0,25 kg (magazynek krótki z nabojami)
0,40 kg (magazynek długi z nabojami)
Inne
Prędkość pocz. pocisku 320 m/s
Szybkostrzelność teoretyczna 650 strz./min
Szybkostrzelność praktyczna 35 strz./min(ogień pojedynczy)
50 strz./min (krótkimi seriami)
120 strz./min (długimi seriami)
Zasięg skuteczny 150 m
image_pdfimage_printDrukuj
Bechowiec

Pistolet maszynowy Bechowiec Muzeum Wojska Polskiego - Warszawa Historia konstrukcji Polski pistolet maszynowy opracowany i produkowany przez Henryka Strąpocia i Czytaj dalej...

Maschinenpistole 41

Pistolet maszynowy Maschinenpistole 41 Stroop Raport - Powstanie w Getcie Warszawskim Historia konstrukcji Przygotowując się do Czytaj dalej...

Mors wz. 39

Pistolet maszynowy Mors wz. 39 Historia konstrukcji II Rzeczypospolita nie należała do pionierów pistoletu maszynowego, choć sama polska Policja Państwowa Czytaj dalej...

Maschinenpistole 40

Pistolet maszynowy Maschinenpistole 40

Eksponat - Muzeum Armii Krajowej, Kraków Na drodze do MP 40 W okresie między Czytaj dalej...

Udostępnij:

Ostatnia aktualizacja: 14 czerwca 2020, 18:31

Zgłoś błąd w artykule

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments