1

NSW

NSW – znany również jako 6P17, NSW-12,7 lub UTIOS (skała), radziecki wielkokalibrowy karabin maszynowy skonstruowany przez G. I. Nikitina, J. S. Sokołowa i W. I. Wołkowa.

Historia

W 1969 roku rozpoczęto w ZSRR prace nad nowym WKM, następcą DSzKM. W 1972 roku nowy karabin maszynowy został przyjęty do uzbrojenia SZ ZSRR, a w następnych latach znalazł się na uzbrojeniu większości sił zbrojnych państw Układu Warszawskiego.

Poza ZSRR był produkowany na licencji w Bułgarii, Indiach, Jugosławii i Polsce (w Zakładach Mechanicznych Tarnów).

Od pewnego czasu na licencji produkowana jest również wersja fińska i serbska.

Konstrukcja

NSW działa na zasadzie odprowadzania gazów prochowych przez boczny otwór w lufie, zastosowano układ gazowy z rurą gazową umieszczoną pod lufą, długim skokiem tłoka gazowego oraz dwupołożeniowym regulatorem gazowym. Ryglowanie odbywa się poprzez przesunięcie zamka w płaszczyźnie poziomej, strzelanie następuje z zamka zamkniętego. Po wystrzeleniu wszystkich naboi zespół ruchomy nie zatrzymuje się w tylnym położeniu. Zastosowano umieszczone na zamku dwa wyciągi sprężynujące oraz wyrzutnik dźwigniowy sterowany suwadłem, łuski wyrzucane są do przodu. Karabin posiada mechanizm spustowy jedynie do ognia ciągłego oraz bijnikowy mechanizm uderzeniowy z suwadłem pełniącym rolę bijnika. Bezpiecznik nastawny powoduje unieruchomienie zaczepu suwadła, broni zabezpieczonej nie można przeładować. W tylnej części komory zamkowej znajduje się zaczep do mocowania elektrospustu. Karabin zasilany jest radzieckim nabojem wielkokalibrowym 12,7x108mm. Zasilanie prawostronne odbywa się z metalowej taśmy segmentowej łączonej z odcinków na 10 naboi (wymienna z taśmą od DSzKM). Donośnik przesuwakowy powoduje przesunięcie taśmy o jedno ogniwko podczas ruchu suwadła w tylne położenie. Zastosowano dosyłanie pośrednie. Karabin posiada lufę szybkowymienną z chromowanym przewodem, na końcu lufy znajduje się stożkowy tłumik płomieni. Broń może być umieszczona na podstawie 6T7 lub 6U6. Podstawa trójnożna 6T7 umożliwia zwalczanie celów naziemnych. Broń zamocowana na podstawie 6T7 wyposażona jest w chwyt pistoletowy, kolbę, celownik optyczny SPP o powiększeniu 3x oraz 6x, stawianą obok broni stalową skrzynkę amunicyjną mieszczącą taśmę na 50 naboi. Karabin znajdujący się na podstawie 6T7 znany jest jako NSWS (S od stankowyj). Podstawa 6U6 umożliwia natomiast zwalczanie celów naziemnych i powietrznych. Podstawa 6U6 wyposażona jest w siedzenie dla celowniczego, mechanizm podniesienia, mechanizm kierunkowy, celownik kolimatorowy WK-4, celownik optyczny PU oraz stalową skrzynkę amunicyjną mieszczącą taśmę na 70 naboi. Karabin może być zamocowany w schronach bojowych na stanowiskach 6U10 oraz 6U11. Broń stanowi również mocowane na wieży uzbrojenie pomocnicze czołgów T-72 oraz PT-91 Twardy. Karabin NSW posiada mechaniczne przyrządy celownicze składające się z muszki oraz celownika krzywkowego ze szczerbinką. Celownik może być regulowany w poziomie.

NSW na podstawie 6T7. Fot. V. Kuzmin

Wersje

  • NSW – wersja podstawowa, stosowana jako broń piechoty, a także jako broń przeciwlotnicza czołgów T-72 i PT-91.
  • NSW 12,7 Itkk 96 – fińska wersja karabinu na licencji.
  • NSWT – czołgowy karabin maszynowy wyposażony w elektrospust. Instalowany jako broń przeciwlotnicza w czołgach T-64 i T-80.
  • NSWT M87 – serbska wersja czołgowego karabinu maszynowego na licencji.
  • NSWS – zasilany tylko z lewej strony i przystosowany do montażu celownika noktowizyjnego 1PN52-1 (tego samego co w granatnikach RPG-29).
  • WKM-B – polska wersja na .50 BMG.
  • WKM-UTIOS – nazwa handlowa broni z Zakładów Mechanicznych “Tarnów”.
Państwo  ZSRR
Rodzaj wielkokalibrowy karabin maszynowy
Historia
Prototypy 1969-1972
Produkcja od 1972
Dane techniczne
Kaliber 12,7 mm
Nabój 12,7 x 108 mm
Taśma nabojowa segmentowa
Wymiary
Długość 1560 mm
Długość lufy 1100 mm
Długość linii celowniczej 1195 mm
Masa
karabinu właściwego 25 kg
podstawy 16 kg (6T7)
55 kg (6U6)
lufy 9 kg
wyposażenia dodatkowego 7,7 kg (taśma z 50 nabojami)
Inne
Prędkość pocz. pocisku 820-845 m/s
Szybkostrzelność teoretyczna 700-800 strz/min
Szybkostrzelność praktyczna 80-100 strz/min
Zasięg maks. 6000 m
Zasięg skuteczny 1500 m

Detale: