Mina przeciwpancerna TM-62M

Mina przeciwpancerna TM-62M

Autor – zdjęcia: Dawid Kalka

Eksponat: Zabrze, Park Techniki militarnej – Muzeum Techniki Wojskowej im. Jerzego Tadeusza Widuchowskiego

Opis konstrukcji

Autor – zdjęcia: Dawid Kalka

Dąbrówka, Muzeum Gryf – Muzeum Saperskie

Radziecka mina przeciwpancerna TM-62M jest udoskonaloną wersją miny przeciwpancernej TM-57. Mina ta znajduje się jeszcze obecnie na wyposażeniu Wojska Polskiego, a dawniej była produkowana w wielu krajach należących do bloku wschodniego, w tym w Polsce na licencji.

Mina przeciwpancerna TM-62M posiada korpus wykonany z tłoczonej blachy stalowej, który zawierał łącznie 7,0 kg lanego trotylu lub specjalnej mieszanki wybuchowej MS. W centralnej części korpusu miny znajduje się zapalnik naciskowy typu MWCz-62, a w Polsce był także stosowany Zapalnik magnetyczno-naciskowy ZMN.

Użytkownicy min TM-62M

Mina przeciwczołgowa TM-62M jest miną o działaniu naciskowym przeznaczoną do niszczenia układów jezdnych bojowych wozów. Za względu na konstrukcje zapalnika MWCz-62, minę można stosować do mechanicznego ustawiania. TM-62M ma korpus tłoczony z blachy stalowej zawierający 7,0 kg trotylu lub mieszanki MS. W centralnej części miny znajduje się zapalnik naciskowy MWCz-62 (w Polsce stosowany jest także zapalnik magnetyczno-naciskowy ZMN). W kadłubie jest tuleja z gwintem górnym do wkręcenia zapalnika i dolnym do wkręcenia nakrętki umocowującej detonator pośredni. Kadłub miny wypełniony jest mieszanką MS (7,5 kg) i detonatorem pośrednim. Nacisk potrzebny do zadziałania miny wynosi 200-500 kg. Minę można uzbroić zapalnikiem naciskowego działania MWCz-62[1]. Zapalnik MWCz-62 składa się z kadłuba z przyciskiem, zegarowego mechanizmu zabezpieczającego, mechanizmu uderzeniowego zapalnika, zapału M-1, nakrętki ochronnej z pobudzaczem oraz bezpiecznika transportowego. Do przestawienia mechanizmu uderzeniowego zapalnika z położenia transportowego w bojowe, służy bezpiecznik zegarowy uruchamiany za pomocą przycisku z opóźnieniem wynoszącym 1,5 – 2 minut.

Autor – zdjęcia: Dawid Kalka

REKON 2023, Wrocław – Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych im. gen. Jakuba Jasińskiego

Miny przeciwpancerne TM-62M mogą być ustawiane ręcznie, także z pochylni minerskich lub przy pomocy ustawiaczy mina takich jak: PMR-3, GMZ-3 lub SUM-Kalina.

Podstawowe dane techniczne

  • Zapalnik: naciskowy typu MWCz-62 lub magnetyczno-naciskowy typu ZMN

  • Masa miny: 9,5 kg

  • Wysokość korpusu: 88 mm

  • Średnica korpusu: 320 mm

  • Korpus wykonany z tłoczonej blachy stalowej

  • Materiał wybuchowy: trotyl lub mieszanka MS, 7,0 kg

Bibliografia

  1. Zabrze, Park Techniki militarnej – Muzeum Techniki Wojskowej im. Jerzego Tadeusza Widuchowskiego

  2. Wrocław, Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych im. gen. Jakuba Jasińskiego

  3. Dąbrówka, Muzeum Techniki Wojskowej GRYF – Muzeum Saperskie

image_pdfimage_printDrukuj
Udostępnij:
Pin Share
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments