Mina przeciwczołgowa M7/M7A1/M7A2
Mina typu M7A2
Mina przeciwczołgowa M7 to mała, metalowa amerykańska przeciwpancerna mina wybuchowa, która była używana podczas II Wojny Światowej. Powstała na bazie brytyjskiego rozwiązania miny typu Hawkins. Wyprodukowano około 2,5 miliona egzemplarzy, zanim produkcja ustała, i chociaż dawno temu została wycofana ze służby w US Army, można ją znaleźć w Angoli, Birmie, Kambodży, Czadzie, Erytrei, Etiopii, Korei, Libanie, Myanmarze, Somalii, Tajlandii i Zambii. Podczas okresu tzw. Zimnej Wojny była ona szeroko eksportowana na cały świat.
Warianty miny M7
-
M7 – wyposażony w zapalnik chemiczny M600
-
M7A1 – wyposażony w zapalnik chemiczny M601
-
M7A2 – wyposażony w mechaniczny zapalnik M602
Opis konstrukcji
Autor – zdjęcia: Dawid Kalka
Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych im. gen. Jakuba Jasińskiego, Wrocław – REKON 2024
Mina ta posiada cienką, oliwkowozieloną, pomalowaną stalową obudowę z dużą, zawiasową płytą naciskową. Płyta ta przenosi siłę na zapalnik miny. Zapalnik jest wyzwalany przez stosunkowo niskie ciśnienie, dzięki czemu mina jest skuteczna przeciwko ciężarówkom i samochodom. Ponadto zapalnik może być wystarczająco czuły, aby być skuteczną miną przeciwpiechotną. Mina była zwykle umieszczana w materiałowym worku lub worku, aby zapobiec uwięzieniu skał pod zawiasową pokrywą miny. Mina ma tylko mały ładunek główny, więc była zwykle umieszczana w liniach lub rzędach do pięciu min, aby była skuteczna przeciwko ciężkim pojazdom pancernym, takim jak czołgom.
Wyprodukowano kilka wariantów miny, a dla miny opracowano dwa zapalniki chemiczne (modele M600 i M601) i jeden mechaniczny (model M603). W obudowie miny można zamontować dodatkowy otwór zapalnika w celu zabezpieczenia przed ich manualną manipulacją przez sapera. Najpopularniejszym typem zapalnika pułapki jest M1 pull, który jest instalowany w końcowym otworze zapalnika. Można go przymocować do przewodu wyzwalającego lub małego palika pod ziemią w celu zabezpieczenia przed detonacją. Detonacje komendowe można uzyskać, wkręcając elektryczny adapter nasadki i odpalając go za pomocą maszyny do odpalania ładunków wybuchowych. Można go nawet zdetonować, instalując standardowy łącznik odpalający z nasadką zapalnika i bezpiecznikiem. Wszystkie typy zapalników powodowały eksplozję miny pod naciskiem rzędu 63 kilogramów – 109 kilogramów.
Mina model M7
Podstawowe dane techniczne
-
Waga: 2,2 kg
-
Zawartość materiału wybuchowego: 1,62 kg typu Tetryl
-
Długość: 178 mm
-
Szerokość: 114 mm
-
Wysokość: 64 mm
Bibliografia
-
Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych im. gen. Jakuba Jasińskiego, Wrocław
-
https://en.wikipedia.org/wiki/M7_mine