Kanonenjagdpanzer

Kanonenjagdpanzer 4-5 (Jagdpanzer Kanone 90mmKanJPz) – niemiecki niszczyciel czołgów produkowany w latach 60. XX wieku, uzbrojony w armatę kalibru 90 mm. Kanonenjagdpanzer miał zbliżoną konstrukcję do pojazdu Jagdpanzer IV z okresu drugiej wojny światowej.

Historia konstrukcji

Poważne wady jakie nosił samobieżny system Raketenjagdpanzer 1, który był uzbrojony w przeciwpancerne pociski kierowane produkcji francuskiej SS.11, bardzo duża „martwa strefa” sięgająca nawet 800 metrów oraz faktycznej liczby trafień, znacząco niższej niż obiecywali projektanci francuskiego systemu, nawet w warunkach poligonowych, bardzo pragmatyczni Niemcy zdecydowali się na stworzenie, posiadając w tej sferze bardzo bogate doświadczenia pochodzące z czasów II Wojny Światowej na stworzenie „klasycznego” niszczyciela czołgów, które było by uzbrojone w działo artyleryjskie. Stał się nim ostatecznie, projektowany od początku 1960 roku, określony jako Kanonenjagdpanzer, który swoją koncepcją nawiązywał do wozów Jagdpanzer IV z czasów II Wojny Światowej. Wytwór firmy Hanomag oraz Henschel był produkowany tylko przez zaledwie dwa lata (1965-1967), ale powstało ich łącznie aż 770 egzemplarzy (po 385 egzemplarzy pod każdej z firm). Pojazd posiadał bardzo istotne zalety, takie jak stosunkowo niska masa sięgająca 27,5 tony, niska sylwetka wozu, akceptowalna mobilność w trudniejszym terenie, a przy tym armata przeciwpancerna firmy Rheinmetall BK 90 L/40,zapewniała skuteczne zwalczanie większości radzieckich pojazdów pancernych na typowym, wynoszącym łącznie prawie 75% starć prognozowanych na dystansie 800-1000 metrów. Mimo, że sam wóz Kanonenjagdpanzer był ukoronowaniem rozwoju Jagdpanzerów, okresu III Rzeszy, nie można jednak odmówić niemieckim konstruktorom sensowności takiej decyzji i podjęcia decyzji do produkcji masowej małego, lekkiego wozu, dobrze uzbrojonego, który był w stanie na małych i średnich odległościach podjąć skuteczną walkę z wozami przeciwnika.
Wóz zapewniał odpowiednia osłonę przez ciężką bronią maszynową, czynnikami broni ABC, do tego możliwość zunifikowanego użytkowania amunicji, pochodzącej od czołgów średnich M47 oraz modeli M48, które także znajdowały się na wyposażeniu niemieckich brygad pancernych i były uzbrojone w 90 mm armaty czołgowe. Posiadano duże zapasy amunicji tego kalibru, więc wozy serii Kanonenjagdpanzer stanowiły bardzo liczną i skuteczną w latach 60. XX wieku obronę przeciwpancerną sił NATO w Republice Federalnej Niemiec.

Pierwsze prototypy Kanonenjagdpanzera zbudowały w 1960 roku przedsiębiorstwa Hanomag i Henschel dla wojsk lądowych Niemiec Zachodnich oraz MOWAG dla Szwajcarii. Hanomag i Henschel kontynuowały produkcję prototypów do roku 1966, w którym rozpoczęto produkcję seryjną, trwającą rok. Zbudowano 770 pojazdów (po 385 w każdym z przedsiębiorstw), które trafiły do Bundeswehry. W kwietniu 1975 roku rozpoczęto dostawę 80 pojazdów do Belgii.

Wraz z rozpoczęciem produkcji radzieckich czołgów T-64 i T-72 działo kalibru 90 mm straciło zdolność do prowadzenia walki na dystans, a Kanonenjagdpanzer stał się przestarzały. Producenci zapewniali, że pojazd może zostać przezbrojony w działo 105-milimetrowe. Ostatecznie w latach 1983–1985 163 pojazdy przebudowano na rakietowe niszczyciele czołgów Raketenjagdpanzer Jaguar 2, poprzez usunięcie działa i zamontowanie na dachu wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych TOW. Część innych przebudowano na wozy obserwacyjne dla oddziałów artylerii (Beobachtungspanzer).

Niektóre pojazdy pozostały na wyposażeniu Heimatschutztruppe (armii terytorialnej) do 1990 roku.

Pojazdy były lekko opancerzone, nie miały wieży i rozwijały prędkość do 70 km/h na drodze. Załogę stanowiło czterech żołnierzy: dowódca, kierowca, strzelec i ładowniczy.

Państwo RFN
Typ pojazdu niszczyciel czołgów
Trakcja gąsienicowa
Załoga 4
Historia
Produkcja 1966–1967
Egzemplarze 770
Dane techniczne
Silnik 8-cylindrowy silnik wysokoprężny o mocy 500 KM (368 kW)
Długość 8,75 m (całkowita)
6,24 m (kadłuba)
Szerokość 2,98 m
Wysokość 2,09 m
Masa 27,5 t
Osiągi
Prędkość 70 km/h
Zasięg 385 km
Dane operacyjne
Uzbrojenie
1× armata Rheinmetall BK 90L/40 kalibru 90 mm
2× karabin maszynowy MG3 kalibru 7,62 mm
Wyposażenie
wyrzutniki granatów dymnych
image_pdfimage_printDrukuj
Raketenjagdpanzer 2

Raketenjagdpanzer 2 – niemiecki powojenny rakietowy niszczyciel czołgów produkowany w latach 60. XX wieku, wyposażony w wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych SS.11. Pojazd zbudowano na tym samym podwoziu co Kanonenjagdpanzer. Czytaj dalej...

M36

Niszczyciel czołgów M36 Historia konstrukcji Od 1942 roku, kiedy to na polach bitew pojawiała się rosnąca liczba coraz silniej opancerzonych Czytaj dalej...

9P133 Malutka-P BRDM-2

Kołowy niszczyciel czołgów 9P133 Malutka-P BRDM-2

Wrocław - REKON 2019; Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych im. gen. Czytaj dalej...

Jaguar 2

Rakietowy niszczyciel czołgów Jaguar 2 Historia konstrukcji W latach 80. XX wieku niemiecka Bundeswehra wprowadziła do własnego użytku nowy rakietowy Czytaj dalej...

Udostępnij:
Pin Share
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments