HK121 MG5

HK121 – niemiecki uniwersalny karabin maszynowy. Po raz pierwszy zaprezentowany w 2011 roku na targach ASDA. Po przyjęciu do uzbrojenia HK121 nosi desygnatę MG5 .

W 2011 roku w czasie targów ASDA w Splicie firma HK Gmbh po raz pierwszy zaprezentowała publicznie ukm HK121. Broń ta zastąpiła w uzbrojeniu Bundeswehry ukm MG3 i uzupełni już używane rkm MG4.  HK121 jest to karabin wsparcia drużyny na dystansie ogniowym ok.800-1000m (z dwójnogu) i do 1200-1500m (z trójnogu).

Jest to broń przystosowana do ciągłego, długotrwałego prowadzenia ognia w różnych warunkach atmosferycznych. Broń wykazuje się dużą odpornością na zabrudzenia, kurz, pył, błoto, wodę oraz temperaturę (od -50 do +50). HK121 jest typowym ukm mogącym pełnić role zarówno ręcznego, jak i ciężkiego karabinu maszynowego. Jako rkm strzela z integralnego, mocowanego do rury gazowej dwójnogu. Jako ckm jest mocowany na podstawie trójnożnej, takiej samej jak MG3. W odróżnieniu od MG3 działającego na zasadzie krótkiego odrzutu lufy HK121 działa na typowej dla współczesnych karabinów maszynowych zasadzie odprowadzania gazów prochowych przez boczny otwór lufy. HK121 strzela z zamka otwartego i jest wyposażony w cieżką lufę szybkowymienną. Broń zasilana jest rozsypnej taśmy nabojowej DM60. Jeśli broń pełni rolę rkm to 50-nabojowa taśma znajduje się w cylindrycznej skrzynce mocowanej z boku komory zamkowej, w roli ckm taśma jest przechowywana w 120 nabojowej skrzynce ustawianej obok broni. HK121 wyposażony jest w polimerowe łoże i polimerową, składaną na bok broni kolbę. Mechaniczne przyrządy celownicze składają się z muszki na składanej podstawie i celownika mechanicznego zamontowanego na szynie Picatinny. Na tej samej, znajdującej się na grzbiecie komory zamkowej szynie montowane mogą być celowniki optyczne i optoelektroniczne. Dodatkowo karabin maszynowy wyposażony jest w trzy krótkie szyny Picatinny na rurze gazowej.

Broń zasilana jest z rozsypnej taśmy nabojowej DM60 z metalowej skrzynki amunicyjnej (mieszczącej 120-nabojowy odcinek taśmy) i bębnowego pojemnika (z 50-nabojową taśmą), podobnie, jak to miało miejsce w MG3.

 

W odmianie pokładowej, pozbawionej kolby, z odmiennym modułem spustowym i lufą długości 660 mm. Być może to właśnie ta odmiana trafi do wieży bojowego wozu piechoty KWM/RLS Puma, jako broń sprzężona z 30-mm armatą, w miejscu MG4 kalibru 5,56.
Porównanie wersji pokładowej (powyżej) HK121 ze standardową z lufą o 110 mm krótszą, przez co energia wylotowa pocisku jest o około 8% mniejsza. Szybkostrzelność teoretyczna wynosi 700-780 strz./min. Samozapłon następuje po wystrzeleniu ponad 300 nabojów DM111.
HK121 ma spełniać identyczną rolę, a nawet być mocowany na tych samych podstawach (trójnogach, obrotnicach różnego rodzaju czy zdalnie sterowanych modułach uzbrojenia), jak MG3. Stąd punkty montażowe są takie same, jak u poprzednika.
MG5 rozłożony na podstawowe zespoły. Widoczna lufa, podstawa donośnika, pokrywa komory zamkowej, celownik mechaniczny, komora zamkowa, kolba, dwójnóg, suwadło z zamkiem, urządzenie powrotne i mechanizm spustowo-uderzeniowy.
MG5A1 wersja pokładowa

 

Państwo Niemcy
Producent Heckler und Koch GmbH
Rodzaj uniwersalny karabin maszynowy
Historia
Prototypy ~2010
Dane techniczne
Kaliber 7,62 mm
Nabój 7,62 mm NATO
Taśma nabojowa rozsypna DM60
Wymiary
Długość 1165 mm
Długość lufy 550 mm
Masa
broni 10,8 kg (niezaładowany)

image_pdfimage_printDrukuj
Udostępnij:
Pin Share
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments