HK USP (SD)

9 mm Pistolet samopowtarzalny HK USP (SD)

Niemiecki pistolet samopowtarzalny Heckler & Koch USP (Universale Selbstladepistole), którego linia rozwojowa znajduje się w produkcji od 1993 roku.

Historia konstrukcji

W 1991 roku na zlecenie amerykańskiej jednostki specjalnej US Navy SEAL, które skierowano do niemieckiej firmy Hckler & Koch, która skonstruowała pistolet samopowtarzalny HK Mk. 23 strzelający „wzmocnionym” nabojem pistoletowym kalibru .40 cala (11,43 mm). Już na etapie projektowania tego pistoletu, przewidywano, że po rozpoczęciu jej produkcji broni, noszącej fabryczne oznaczenie US Pistol (skrót – USP), opracowana zostanie wersja przeznaczona na rynek cywilny.

W 1993 roku rozpoczęto produkcję nowej broni – cywilnej wersji pistoletu USP. Nazwa samej broni wzięła się od skrótu USP, czyli Universale Selbstladepistole. Sama broń produkowana jest w różnych wersjach, które różnią się zastosowaniem naboju pistoletowego i rodzajem zastosowanego mechanizmu spustowego. W 1996 roku jedna z wersji pistoletu USP stała się przepisową wersją broni krótkiej, używaną w strukturach niemieckiej Bundeswehry, jako Model P8, zastępując w tej roli Model P1. W tym samym roku rozpoczęto produkcję modelu oznaczonego jako USP Compact. Od 2000 roku pistolety USP Compact kalibru 9 mm znajdują się na uzbrojeniu niemieckich sił policyjnych, pod oznaczeniem Model P10. Poza Republiką Federalną Niemiec, pistolety rodziny USP używane są przez jednostki policyjne, siły zbrojne, m.in. przez jednostki specjalne np. w Polsce (Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca, JW Grom, które używają model USP SD, który jet przystosowany do montażu tłumika) oraz jednostki „paramilitarne”, wśród których znajduje się Warszawska Straż Miejska.

Poszczególne warianty broni

Oznaczenie USP nowi wersja określana jako sztandarowa – pełnowymiarowa. Jest ona produkowana w wersjach w kalibrach 9 mm Parabellum, w calach: .40 S&W oraz .45 ACP. Wszystkie te wersje mogą posiadać zamek ze stali nierdzewnej lub stali węglowej z czarnym pokryciem ochronnym (antykorozyjnym). Broń produkowana jest w 9 wariantach, różniących się zastosowaniem mechanizmu spustowego:

 • Model 1 – mechanizm spustowy SA/DA, po lewej stornie szkieletu znajduje się dźwignia bezpiecznika/zwalniacza kurka.

 • Model 2 – mechanizm spustowy SA/DA, po prawej stronie szkieletu znajduje się dźwignia bezpiecznika/zwalniacza kurka.

 • Model 3 – mechanizm spustowy SA/DA, po lewej stronie szkieletu znajduje się dźwignia zwalniacza kurka.

 • Model 4 – mechanizm spustowy SA/DA, po prawej stronie szkieletu znajduje się dźwignia zwalniacza kurka.

 • Model 5 – mechanizm spustowy typu DAO, po lewej stronie broni znajduje się dźwignia bezpiecznika.

 • Model 6 – mechanizm spustowy typu DAO, po prawej stronie broni znajduje się dźwignia bezpiecznika.

 • Model 7 – mechanizm spustowy typu DAO, brak zewnętrznych bezpieczników.

 • Model 9 – mechanizm spustowy SA/DA, po lewej stornie szkieletu znajduje się dźwignia bezpiecznika.

 • Model 10 – mechanizm spustowy SA/DA, po prawej stornie szkieletu znajduje się dźwignia bezpiecznika.

Odmiana pistoletu HK USP w kalibrze 9 mm Parabellum, wyposażona w mechanizm spustowy Model 1 jest przepisową bronią krótką Bundeswehry jako P8.

 • HK USP SD – wersja z dłuższą lufą – przystosowana do montażu tłumika dźwięku.

 • HK USP Custom Sport – wersja sportowa, powstała na bazie podstawowego Model 1 USP.

 • HK USP Tactical – wersja dla sił specjalnych z wydłużoną lufą, przystosowaną do montażu tłumika dźwięku, z dodatkową szyną montażową wprowadzona na uzbrojenie niemieckich wojsk specjalnych jako P12.

 • HK USP Compact – wersja kompaktowa, która została opracowana w 1996 roku, wyposażona w krótszą lufę.

 • HK USP Compact Tactical – wersja kompaktowa, kalibru ,45 ACP, przystosowana do montażu tłumika dźwięku.

 • HK USP Match – broń produkowana od 1997 roku, wariant spustowy, wyposażony w wydłużoną lufę, ciężarek wyważający i regulowany celownik.

 • HK USP Expert – wersja zbliżona do standardowej, ale wyposażona w regulowany celownik oraz dłuższą lufę. Zaprezentowana w 1998 roku.

 • HK USP Elite – wersja z dłuższą lufą i regulowanym celownikiem, jak w wariancie HK USP Match, lecz nie posiadająca ciężarka wyważającego.

Opis konstrukcji

Autor – zdjęcia: Dawid Kalka
Święto Wojska Polskiego, Piknik Militarny 15.08.2021 – Koziegłowy

Pistolet samopowtarzalny HK USP jest bronią krótką, działająca w oparciu o krótki odrzut lufy. Mechanizm spustowy, zintegrowany z kurkowym mechanizmem uderzeniowym. Pistolet może zostać wyposażony w bezpiecznik nastawny i zwalniacz kurka.

Pistolety HK USP są zasilane z wymiennego, dwurzędowego magazynka o pojemności w zależności od zastosowanego naboju pistoletowego. Po wystrzeleniu z broni ostatniego pocisku i wyrzuceniu łuski, zamek broni blokuje się w tylnym położeniu.

Lufa roni – poligonalna o skoku gwintu, w zależności od kalibru broni: 250 mm – 9 mm Parabellum, 380 mm (.40 S&W) lub 406 mm .45 ACP.

Przyrządy celownicze stałe – muszka i szczerbinka. Pistolet jest wykonany ze stali, w zależności od zamówienia szkielet broni może także zostać wykonany ze stali nierdzewnej, stopu aluminium lub tworzyw sztucznych.

Pistolety samopowtarzalne HK USP uchodzą za broń bardzo bezpieczną. Oczywiście bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od samego użytkownika, an ie tylko konstrukcji broni. Zastosowane zabezpieczenia mają zapobiec oddaniu przypadkowego oddania strzału. Pierwszym zabezpieczeniem jest bezpiecznik skrzydełkowy w chwycie broni, który włączony (górna pozycja) blokuje spust i kurek broni. Za pomocą tego typu bezpiecznika, można bezpiecznie nosić w kaburze pistolet napięty i przeładowany w Single-Action, jak w amerykańskim pistolecie Colt M1911A1.

Bezpiecznik posiada jeszcze dodatkowo funkcję odprężenia kurka (dolna pozycja), gdy jest napięty. Napięty kurek zostaje bezpiecznie odprężony wpadając do blokady kurka – system Half-Cock-Position. Blokadę kurka, która uniemożliwia jego styczność z samą iglicą, można więc łączyć krótko napinając odprężony kurek do kliknięcia.

Poza tym w broni, iglica jest automatycznie zablokowana i zostaje tylko odblokowana przy całkowicie naciśniętym języku spustowym – system firing pin block.

Podstawowe dane taktyczno-techniczne: Model HK USP SD

 • Kaliber broni – 9 mm

 • Długość broni – 240 mm

 • Wysokość broni – 145 mm

 • Masa broni niezładowanej – 720 g – 870 g (w zależności od zastosowanych materiałów)

 • Masa broni załadowanej – w zależności od danych 1020 g – 1120 g

 • Szerokość broni – 36,5 mm

 • Długość lufy – 165 mm

 • Długość linii celowniczej – 167 mm

 • Pojemność magazynka – 15 nabojów

 • Zastosowany nabój – 9 mm x 19 mm Parabellum

Bibliografia

 1. Tomasz Szczerbicki, Broń strzelecka Wojska Polskiego 1943-2016, Vesper 2016

 2. Aleksandr B. Żuk, Rewolwery i Pistolety (wydanie ze zmianami), Bellona 2021

 3. Ireneusz Chloupek, Pistolet HK USP, Czasopismo „Komandos” Nr. 7/8 (72) 1998 rok

 4. Strona internetowa – pl.m.wikipedia.org/wiki/Pistolet_HK_USP

2 września 2022

Ostatnia aktualizacja 9 miesięcy

image_pdfimage_printDrukuj
Udostępnij:
Pin Share
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments