HK MP7

MP7A1

MP7A1 – (pierwotna nazwa PDW2000) niemiecki pistolet maszynowy o lufie kalibru 4,6 mm. Produkowany przez firmę Heckler und Koch GmbH z Oberndorf am Neckar.

Historia konstrukcji

W 1999 firma Heckler und Koch zaprezentowała swoją propozycję broni klasy PDW. Nowa konstrukcja miała się stać bezpośrednią konkurencją dla belgijskiego FN P90. Ponieważ konstruktorzy HK opracowywali swoją broń w kilka lat po belgijskich, mogli wykorzystać doświadczenia konkurencji. Jako że futurystyczne kształty P90 często zniechęcały potencjalnych nabywców, broń zbudowano w klasycznym układzie z gniazdem magazynka w chwycie, ze składanym chwytem przednim. Zastosowano też słabszy nabój (uznano wymagania dotyczące penetracji osłon osobistych ustalone w czasie programu CRISAT). W roku 2000 przedstawiono nową wersję prototypową, a w 2001 ponownie przekonstruowana broń trafiła jako MP7 w ręce żołnierzy Kommando Spezialkräfte. Pojawiła się także nowa wersja amunicji 4,6×30 mm, wyposażona w cięższy pocisk. W 2004 roku zaprezentowano nową, ponownie zmodernizowaną wersję MP7A1 i jest to wersja obecnie produkowana. Obecnie pistolet maszynowy jest produkowany i wypiera w uzbrojeniu Bundeswehry pistolety maszynowe MP5. W 2004 roku pojawiły się także pistolety MP7A1 wyposażone w bezpiecznik spustowy. Zaprezentowano także pistolet UCP zasilany taką samą amunicją jak MP7 (odpowiednik belgijskiego FiveseveN).

W 2004 1800 pistoletów maszynowych MP7 zamówiło brytyjskie ministerstwo obrony. Staną się one uzbrojeniem dla funkcjonariuszy policji ministerstwa obrony (żandarmeria) ochraniających bazy wojskowe. Jednocześnie zapowiedziano, że do końca pierwszej dekady XXI wieku zostanie zakupione łącznie 15 000 egz. tych pistoletów maszynowych.

Wersje

  • PDW2000 (wczesny) – pistolet maszynowy przeznaczony do przenoszenia w kaburze (brak mocowań pasa nośnego). Brak zaczepu zamka. Mechaniczne przyrządy celownicze umieszczone bezpośrednio na pokrywie komory zamkowej. W tylnej części pokrywy komory zamkowej krótka szyna Picatinny (najczęściej mocowany był na niej celownik kolimatorowy Fire-Point). W przedniej części komory zamkowej jeden rząd otworów wentylacyjnych. Lufa zakończona demontowalnym szczelinowym tłumikiem płomieni
  • PDW2000 (późny) – pistolet maszynowy wyposażono w ręczny dosyłacz zamka (pełniący funkcję zaczepu zamka). Dźwignia zaczepu po lewej stronie broni. Ponieważ uniemożliwiała ona przenoszenie broni w kaburze, został on wyposażony w umieszczone po lewej stronie mocowania pasa nośnego. Szyna Picatinny taka sama jak we wczesnych wersjach, ale celownik kolimatorowy Z-Point (opracowany specjalnie dla HK przez firmę Zeiss Optronik Wetzlar GmbH).
  • MP7 – pierwsza wersja produkowana seryjnie. Została pozbawiona ręcznego dosyłacza zamka. Wyposażona w klasyczny zaczep zamka. Dźwignia zwalniania zamka umieszczona obustronnie nad spustem. Powiększona dźwignia bezpiecznika-przełącznika rodzaju ognia i rękojeść napinania. Nowa pokrywa komory zamkowej nie jest odłączana przy częściowym rozkładaniu i wyposażona jest w długą szynę Picatinny. Mocowania pasa nośnego przeniesiono na prawą stronę broni. Powiększono i pogrubiono stopkę kolby. Mechaniczne przyrządy celownicze umocowane na szynie. Złożone składają się z muszki trapezowej i szczerbiny, po rozłożeniu z muszki słupkowej i przeziernika. Zasadniczym celownikiem jest kolimatorowy Z-Point. Tłumik płomieni jest mocowany standardowo.
    • MP7A1 – obecna wersja seryjna. Dodano umieszczone po obu stronach komory zamkowej mocowania, na których można umieścić krótkie szyny Picatinny. Na potrzeby Bundeswehr produkowana w dwóch odmianach:
    • MP7A1 IdZ (Infanterst der Zukunft) – wersja przeznaczona dla żołnierzy funkcyjnych jako broń służąca do samoobrony. Posiada umieszczone na górnej szynie Picatinny uproszczone mechaniczne przyrządy celownicze (muszka trapezowa i szczerbinka) i celownik kolimatorowy Z-Point. Magazynki 20 nabojowe.
    • MP7A1 KSK (Kommando Spezialkräfte) – wersja dla oddziałów specjalnych. Mechaniczne przyrządy celownicze jak w wersji MP7A1. Zasadniczym celownikiem jest holograficzny EOTech 551. Kolba składana posiada możliwość ustawiania w położeniach pośrednich pomiędzy złożoną a całkowicie rozłożoną. Po obu stronach stopki kolby dodatkowe mocowania pasa nośnego. Magazynki 20 i 40 nabojowe. Część pistoletów maszynowych MP7A1 KSK jest wyposażona w nakręcane tłumiki dźwięku Rotex firmy Brügger+Thomet.

Prototypowy pistolet maszynowy PDW2000 wczesnej wersji częściowo rozłożony. PDW2000 w odróżnieniu od produkowanego seryjnie MP7 posiada pokrywę komory zamkowej odłączaną podczas częściowego rozkładania broni.

Opis konstrukcji

MP7 działa na zasadzie odprowadzania gazów prochowych przez boczny otwór w lufie, zastosowano układ gazowy z rurą gazową umieszczoną nad lufą oraz tłokiem gazowym o krótkim skoku. Ryglowanie następuje poprzez obrót zamka, po wystrzeleniu z magazynka ostatniego naboju zespół ruchomy zatrzymuje się w tylnym położeniu. Dźwignia umożliwiająca zwolnienie zespołu ruchomego w przednie położenie znajduje się po lewej oraz prawej stronie komory zamkowej nad spustem. Mechanizm spustowy umożliwia strzelanie ogniem pojedynczym i ciągłym. Skrzydełko przełącznika rodzaju ognia pełniące również rolę bezpiecznika znajduje się po lewej oraz prawej stronie komory zamkowej nad chwytem pistoletowym. Skrzydełko w górnym położeniu powoduje zabezpieczenie broni, w położeniu dolnym umożliwia strzelanie ogniem ciągłym, natomiast w położeniu pośrednim strzelanie ogniem pojedynczym. Zastosowano mechanizm uderzeniowy z kurkiem zakrytym. Pistolet zasilany jest małokalibrowym nabojem pistoletowym 4,6x30mm. Zasilanie odbywa się z dwurzędowych magazynków z dwupozycyjnym wyprowadzeniem o pojemności 20 lub 40 naboi. Gniazdo magazynka znajduje się w chwycie pistoletowym. Magazynek o pojemności 20 naboi nie wystaje poza obrys chwytu pistoletowego, co umożliwia przenoszenie broni w kaburze. Zatrzask magazynka umieszczono po lewej oraz prawej stronie broni u nasady kabłąka spustu. Pistolet posiada lufę zakończoną szczelinowym tłumikiem płomieni, na końcu lufy można umieścić tłumik dźwięku. Zastosowano składany do tyłu przedni chwyt pistoletowy oraz wysuwaną kolbę. Z tworzywa sztucznego wykonano komorę zamkową, chwyt pistoletowy, przedni składany chwyt pistoletowy oraz stopkę kolby. Rozkładanie częściowe następuje poprzez odłączenie komory spustowej. Na górnej powierzchni komory zamkowej znajduje się uniwersalna szyna monażowa Picatinny do której można przymocować mechaniczne, optyczne lub elektrooptyczne przyrządy celownicze.

Państwo Niemcy
Producent Heckler und Koch GmbH
Rodzaj pistolet maszynowy
Historia
Prototypy 1999 – 2000
Produkcja 2001 – do chwili obecnej
Dane techniczne
Kaliber 4,6 mm
Nabój 4,6×30 mm
Magazynek łukowy, 20 lub 40 nab.
Wymiary
Długość 540 mm(z kolba wysuniętą)340 mm (z kolba wsuniętą)
Długość lufy 180 mm
Długość linii celowniczej 250 mm
Masa
broni 1,6 kg (niezaładowanej)
2,15 kg (załadowanej z celownikiem Z-Point)
Inne
Prędkość pocz. pocisku 685 m/s
Energia pocz. pocisku 470 J
Szybkostrzelność teoretyczna 950 strz/min
Zasięg skuteczny 200 m
Bibliografia
Ireneusz Chloupek. Nowy kaliber HK. „Komandos”. 2000. nr 3(90). s. str. 49-51. ISSN 0867-8669.
Mirosław Zahor. MP7 – mikrokalibrowa rewolucja z Oberndorfu. „Strzał”. 2004. nr 11. ISSN 1644-4906.