FÉG 37M

7,65 mm Pistolet FÉG 37M

Historia konstrukcji

Węgierski pistolet samopowtarzalny produkowany od 1937 roku, udoskonalona wersja pistoletu FÉG 29M. Od tego samego roku wersja tego pistoletu kalibru 9 mm znajdowała się w uzbrojeniu armii węgierskiej jako pisztoly 37 minta (37M). W czasie II wojny światowej duża liczba tych pistoletów została zakupiona przez III Rzeszę i znalazła się na uzbrojeniu niemieckich formacji. Pistolety produkowane dla Niemców miały oznaczenie Pistole Mod. 37(u), kaliber 7,65 mm i były wyposażone w bezpiecznik nastawny po lewej stronie chwytu.

Czechy, Hrabyne – Národní památník II. světové války

FÉG 37M był bronią samopowtarzalną. Zasada działania oparta o odrzut zamka swobodnego. Mechanizm uderzeniowy kurkowy, z kurkiem zewnętrznym. Pistolet wyposażony był w bezpiecznik chwytowy. 37M był zasilany z wymiennego, jednorzędowego magazynka pudełkowego o pojemności 7 naboi umieszczonego w chwycie. Lufa gwintowana, posiadała sześć bruzd prawoskrętnych. Pistolet miał stałe przyrządy celownicze.

Podstawowe dane taktyczno-techniczne

Państwo: Węgry

Producent: Fémáru, Fegyver és Gépgyár (FÉG)

Rodzaj: pistolet samopowtarzalny

Produkcja: lata 1937–1944

Wyprodukowano: około 175 000 egz.

Kaliber: 7,65 lub 9 mm

Nabój: 7,65 x 17 mm Browning lub 9 x 17 mm Short

Magazynek: pudełkowy, 7 nabojowy

Wymiary konstrukcji:

Długość – 183 mm

Długość lufy – 110 mm

Masa broni: 0,76 kg niezaładowanej

Autor zdjęć – Dawid Kalka

Bibliografia

 

2. Frederick Myatt (przeł. (z ang.) Leszek Erenfeicht), Ilustrowana encyklopedia. Pistolety i rewolwery. Historia broni krótkiej od szesnastego wieku do czasów współczesnych, Warszawa 1993, Espadon

 

image_pdfimage_printDrukuj
Udostępnij:
Pin Share
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments