AKMS wz. 80 to polska wersja karabinu szturmowego AKMS wyposażona w ogranicznik długości serii. Nie produkowana seryjnie.
W latach 70. XX wieku prowadzono w Polsce prace nad unowocześnieniem karabinu szturmowego AKMS. W ramach prac analizowano wpływ szybkostrzelności, a także takich elementów broni jak urządzenia wylotowe i ogranicznik długości serii na celność ognia seryjnego. Wyniki tych prac, a także wyniki badań prowadzonych w ramach programu Lantan miały być przydatne przy konstruowaniu nowego polskiego karabinu strzelającego amunicją małokalibrową. W Ośrodku Badawczo-Rozwojowym w Radomiu powstała wtedy wersja karabinu AKMS wyposażona w ogranicznik długości serii. Konstrukcja ogranicznika była wzorowana na rozwiązaniach zastosowanych w belgijskich karabinach FN CAL i FNC.
Była to pierwsza wersja karabinu AK posiadająca odrębną dźwignię przełącznika rodzaju ognia oddzieloną od dźwigni bezpiecznika.
Dotychczasowa dźwignia bezpiecznika-przełącznika rodzaju ognia zaczęła spełniać rolę dźwigni bezpiecznika. Rolę przełącznika rodzaju zaczęła spełniać nowa dźwignia umieszczona po lewej stronie komory zamkowej. AKMS wyposażony w ogranicznik długości serii otrzymał oznaczenie AKMS wz. 80. Nie był produkowany seryjnie, ale ogranicznik długości serii o identycznej konstrukcji zastosowano w karabinie szturmowym wz. 88 Tantal. Karabin AKMS wz. 80 był indywidualną bronią samoczynno-samopowtarzalną. Zasada działania oparta o wykorzystanie energii gazów prochowych odprowadzanych przez boczny otwór lufy. Ryglowanie przez obrót zamka w lewo (dwa rygle). Mechanizm spustowy z ogranicznikiem długości serii umożliwia strzelanie ogniem pojedynczym, seriami trzystrzałowymi i ogniem ciągłym. Przełącznik rodzaju ognia po lewej stronie broni. Oddzielna dźwignia bezpiecznika po po prawej stronie komory zamkowej. Zasilanie z dwurzędowych magazynków łukowych o pojemności 30 naboi. Otwarte przyrządy celownicze składają się z muszki i celownika krzywkowego (ze szczerbiną). Przyrządy celownicze wyposażone w trytowe źródła światła (do strzelań nocnych). Kolba metalowa składana pod spód komory zamkowej (możliwość strzelania z kolbą złożoną).
Kraj: Polska ,prototypy lata 70. XX wieku
Kaliber: 7,62x39mm
Długość: 655/885mm (złożony/rozłożony)
Długość lufy: 415mm
Szybkostrzelność: 650 pocisków na minutę
Prędkość początkowa pocisku: 715m/s
Magazynek: 30 nabojowe łukowe pudełkowe