9K333 Wierba

Rosyjski przenośny, przeciwlotniczy zestaw rakietowy „Wierba”. Fot. www.kbm.ru

9K333 Wierba (ros: Верба, “Wierzba”, ang: “Willow”, oznaczenie NATO: SA-25) to rosyjski przenośny zestaw rakietowy czwartej generacji (MANPADS).

Zestawy przeciwlotnicze Wierba zostały opracowane na początku XXI wieku przez zakłady KBM w miejsce radzieckich systemów rodziny Igła. Według zapowiedzi pocisk ma być zdolny do zwalczania nisko lecących takich jak śmigłowce, samoloty czy nawet pociski manewrujące.

Ormiański żołnierz z 9K333 Wierba

Zakładowe próby nowego pocisku zakończyły się w 2007 roku, natomiast państwowe w 2010 roku. Osiągi nowego zestawu mają być około 20% większe od zestawu Igła czy Strzała-2/3. Docelowo Wierba w SZ Rosji ma zastąpić oba te zestawy. Prawdopodobnie system ten opracowano przy współpracy z inżynierami z Korei Południowej. Nowe zestawy przeciwlotnicze będą dostarczane z zautomatyzowanym systemem dowodzenia ASU-TZ włączonym w system zarządzania polem walki ASUW ANDROMEDA-D. Zintegrowanie wyrzutni WIERBA z systemem dowodzenia obrony przeciwlotniczej ma pozwalać na namierzenie i zaatakowanie wyznaczonego celu w czasie poniżej minuty, a nie 3-5 minut, jak miało to miejsce dotychczas. W pierwszej kolejności dostawy nowego uzbrojenia obejmą jednostki powietrznodesantowe i specjalnego przeznaczenia.

Rosyjski przenośny, przeciwlotniczy zestaw rakietowy „Wierba”. Fot. www.kbm.ru

Jak twierdzi strona rosyjska, operatorzy wyrzutni mogą otrzymywać bezpośrednio informacje pozwalające na zwalczanie celów poza zasięgiem wzroku. Poszczególne oddziały mogą wymieniać się informacjami między sobą, a także z innymi systemami przeciwlotniczymi. Niestety nie podano, jakie systemy wprzęgnięto w zintegrowany system obrony przeciwlotniczej.

Rakieta 9M336 jest wyposażona w silnik marszowy na nowego typu paliwo stałe, o lepszych charakterystykach od dotychczas używanych zestawów. Naprowadzanie głowicy odbywa się w trzech zakresach spektrum podczerwieni, przy wykorzystaniu odrębnych fotodetektorów dla każdego pasma. Dzięki temu znacznie trudniejsze jest zakłócenie
naprowadzania pocisku za pomocą pułapek termicznych i innych systemów samoobrony statków powietrznych.

Dane TaktycznoTechniczne

Uzbrojenie rakieta 9M336;
Zasięg ognia 500 m 6 400 m;

Wysokość zwalczania celów 10 4 500 m;

Prędkość pocisku 500 m/s;

Ładunek bojowy rakiet:

Kumulacyjnoodłamkowy masa 2,6 kg.;

Układ naprowadzania rakiety bierny na
podczerwień;

Czas przejścia w położenie marszowe 8 s.

image_pdfimage_printDrukuj
Udostępnij:
Pin Share
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments